Bordro

Bordro


Bordro sorgulama

Özel sektör işçi ve kamuda (memur) maaş bordrosu sorgulama işlemleri hakkında bilgiler;

İş hayatında çalışanların aldıkları bütün ücretlerin yazıldığı ve işyeri tarafından her ay düzenli olarak tutulan resmi belgeye “maaş bordrosu” denir. Maaş bordrosu çalışanın aylık kazancını belgeler.

Maaş bordrosunda T.C. kimlik numarası, ad-soyad, SGK sicil numarası, vergi numarası ve imza bulunur. Alınan net ve brüt maaş, sigorta prim ödemesi, maaştaki kesintiler gibi bilgiler yazar.

ÖZEL SEKTÖRDE MAAŞ BORDROSU ÇIKARMA

Özel sektörde çalışanlar işyeri yetkilisi, muhasebe veya varsa İnsan Kaynakları bölümüne başvurarak maaş bordrolarını istemek ve alma hakkına sahiptirler. Not: Bordroya itiraz hakkınız mevcut.

MEMUR BORDRO SORGULAMA HİZMETİ

Memurlar için E-Bordro sorgulama hizmeti ise  E-devlet üzerinden yapılarak ekran üzerinden geçmişe dönük maaş bilgisini sorgulamak da mümkün.

E-BORDRO SORGULAMA İŞLEMİ

E-Devlet Kapısı üzerinden yapılan bordro sorgulama devlet memurları için geçerlidir.

Diğer bir ifade ile 657 sayılı kanuna tabi memurlar ve kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan personel E-Devlet üzerinden  bordro sorgulama ve aynı zamanda bordro doğrulama sorgusu yapabilir.

NASIL YAPILIR ?

E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e hizmetler bölümünden Maliye Bakanlığı başlığı altında e- Bordro hizmetini görüntüleyebilir, yıl ve ay seçimi yaparak sorgulama yapılabilirsiniz. (https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama) İsterseniz maaş bordronuzu yine aynı sayfada yer alan “Yazdır” tuşu ile yazdırabilirsiniz.

MAAŞ BORDROSUNDA HANGİ BİLGİLER BULUNUR?

Bir bordroda şunlar yazar:

 • Kişisel bilgiler ( İsim,soyisim, TC kimlik no, sicil numarası)
 •  İşe giriş ve çıkış tarihi
 •  Brüt ücret
 •  Çalışan gün sayısı
 •  Aylık kazanç
 •  Diğer gelirler
 •  Toplam kazanç
 •  Prime esas kazanç
 •  SGK primi
 •  İşsizlik sigortası primi
 • Gelir vergisi matrahından düşülecek tutarlar

yazar.

 

Örnek olarak E devlet üzerinden e bordro aile hekimliği için mevcut olup, aynı şekilde meb e bordro sorgulama (e bordro öğretmen), çkys işçi bordrosu sorgulama yapılabilir. Ancak memur veya kamuda işçi olmayan (çkys) ve özel sektörde çalışan işçiler şu an işin işçi e bordro sistemine kayıtlı değildir. Bunun için çalıştıkları kuruma müracaat ederek bordro isteyebilirler.

Bordro” üzerine bir yorum

 1. ebordro sorgulama hizmetleri sayesinde bordro görüntülemek çok kolaylaştı. bu sayede işveren hangi bilgileri girmiş ne kadar fazla mesai ne kadar izin işçi için ne kadar maaş yazmış görebiliyoruz. işçiler için harika bir edevlet uygulaması olmuş. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.