Sefer Görev Emri

Sefer Görev Emri


Askerlik Sefer Görev Emri Sorgulama E-devlet üzerinden sağlanan diğer bir araştırma hizmeti.

Sefer görevi emri nedir, şartları nelerdir, nasıl yapılır,  yaş şartı var mı, aynı kardeşe sefer görev emri verilebilir mi sorularının yanıtını bu incelemede bulacaksınız.

Sefer görev emri ne demektir?

Önceden askerliğini yapan ve askerden tezkeresini alarak sivil yaşamaya başlayan vatandaşların sonradan devletin asker ihtiyacı doğması sebebiyle yeniden askere alınması demektir. Milli Savunma Bakanlığı savaş ve diğer gereksinimler (hazar) halinde askere alınması gereken vatandaşların sefer görev emrin tebliği içeriğinde hangi birliğe katılacaklarını da düzenli olarak bildirir.

Sefer görev emri var mı nasıl öğrenilir?

Bunun için 2 yöntem vardır.

  1. İlk ve zor olan yol; En yakın Askerlik Şubesi başkanlığına şahsen başvuru yaparak,
  2. İkinci ama kolay yol; E-Devlet şifresi ile şu internet adresinden sorgulama yaparak

öğrenmek mümkün.

Emir tarafıma tebliğ edildi ancak hastayım, ne yapmam gerek ?

En yakın Askerlik şubesine giderek hastalık durumunu bildirmeniz üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen en yakın yetkili Sağlık Kurullarına sevk işlemi yapılarak, ilgili Sağlık kurulu  tarafından yapılan muayene sonucunda verilecek rapor ile rahatsızlığınız tespit edilirse;

Er-Erat Rütbenize göre: Yedek Subay/Astsubaylar için “TSK’da Görev Yapamaz” ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu verilmesi durumunda sefer görev emri iptal edilir.

Aynı ailede 2 erkek kardeşe sefer görev emri gönderilir mi?

Seferberlik mevzuatına göre; SGE iptalini gerektiren bir mazereti olmadığı sürece bir ailenin birden fazla bireyine Sefer Görev Emri verilmesi mümkündür.

Kimler seferberlik dışı sayılırlar (çağırılmayacaklar) ?

Doğal olarak ölmüş olanlar, Tecilliler, statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine  Sağlık Kurullarından  yedek subay/astsubaylarda Sağlık Kurullarından “TSK’da Görev Yapamaz” raporu alanlar, yedek erbaş ve erlerden “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alanlar) “Askerliğe elverişsiz” sıhhi kurul raporu alanlar.

Barış döneminde üst sınırı bir (1) yıldan fazla, seferberlik ve savaş halinde ağır hapis ya da aşağı sınırı beş (5) yıl veya daha çok hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar,

Seferberlik ve savaş durumlarında bir seneden fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.

Yurtdışında devamlı yaşayanlardan sürekli ikamet belgesini ilgili konsolosluğa ibraz eden ve konsolosluklarca yurtdışında sürekli oturdukları bildirilen yükümlülerin sefer emirleri iptal edilir. Ancak zorunlu durumlarda bu kişilere de SGE verilebilir (*).

(*) Barışta Askerliğe Elverişli değildir, savaşta SGE alabilir raporu alan kişilerin sefer görev emirleri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan kişilere de sefer emri verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.