Soy Ağacı

Soy Ağacı


Soy ağacı sorgulama hizmetleri e-devlet Türkiye üzerinden yapılabilen bir araştırma hizmeti. Soyağacı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı verilmeden önce alt soy ve üst soy kavramları nedir konusunu açıklamakta yarar var.

Soyağacı nedir?
Bir kişinin düz bir hat üzerinde aşağı ve yukarı doğru giden soyu (nesep) olarak tanımlanabilir.

Hukuki olarak Alt soy (füruu) ve Üst soy (usül) nedir? Soy ağacında yukarı doğru giden usül, aşağı doğru giden füruudur. Yalnızca doğrudan kan bağınız olanlar, yani kendisinden doğmuş/olmuş (*) olduklarınız (anne baba ve onların anneleri babaları vs…) ve sizden doğmuş/olmuş olanlar (çocuklar ve torunlar) bu kapsama girer. Bu nedenle kardeş, Amca, Hala, Teyze, Dayı vs. alt soy veya üst soy kapsamında bulunmamaktadır. Bunlarla soybağı vardır ancak alt-üst soy sayılmazlar. Nesep hukukuna göre sıhri hısımlık  kanbağı ile değil evlenme ile olur.

(*) Kişi künyesi tanımlanırken … isimli kadından doğma, … erkekten olma şeklinde tanımlanır.

 

Türkiye’de ilk resmi nüfus sayımı 1904 tarihinden itibaren yapılmaya başladı. E-devlet hizmetleri sorgu ekranında bu tarih itibariyle hayatta olan büyüğünüz ne zaman dünyaya geldiyse o senelere kadar sorgulayabiliyorsunuz. Örnek olarak büyüğünüz 1904 yılında 90 yaşındaysa, babaanne (büyükanne, nine), büyükbaba (dede) gibi üst soyu nüfus kayıtlarında 1830’lu yıllara kadar görebilirsiniz.

Yine de kişiler daha önceki tarihlere dayanan soyağacını öğrenmek istiyorlarsa bu ancak tapu kayıtları biliniyorsa mümkün. Zira Osmanlı Tapu kayıtları yaklaşık 1850’li yıllardan itibaren tutulmaya başlanmıştır. Daha eski kayıtları merak edenler için bir diğer yol ise ise Milli Savunma Bakanlığı Şehit Tespit Raporu hizmeti ile soyunda şehit var mı diye araştırmak…

E-devlet ekranı üzerinden soy ağacı sorgulaması nasıl yapılır?

Öncelikle şu linkten hizmet sayfasına ulaşıyorsunuz. Karşınıza gelen vatandaşlık hizmetleri ekranından bu görüntüde

olduğu gibi ilgili bağa tıklayarak aradığınız sonuç ekranına ulaşıyorsunuz.

Soy Ağacı” üzerine bir yorum

  1. Soy ağacı sorgulamak güzel de daha fazla ayrıntılı sorgulama yapmak mümkün değil mi? elimde OSMANLI TAPUSU var ama bir tarihe kadar gidebiliyorum sonrası yok. Osmanlı arşivleri ile birleştirmek mümkün değil mi bu soy ağacı uygulamasını?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.