Etiket arşivi: adliye

Dava dosyası

Dava dosyası

İster davalı olun, ister davacı olun tarafı olduğunuz davalar hakkında bilgileri online olarak öğrenmek dahi mümkün. Bu konuda Adalet Bakanlığının interaktif projesi olan UYAP (ulusal yargı ağı projesi) ile dava dosyası sorgulama ve takip imkanına sahipsiniz.

Dava dosyası sorgulama

Uyap portalı sayesinde ister avukat olun, ister vatandaş, dosya takibi yapabilirsiniz. Yalnız bunun için bilmeniz gereken şunlar;

1- TC Kimlik numarası

2- Dava dosyası hakkında bilgiler;

a- Adliye ve davanın görüldüğü Mahkeme bilgileri, (Örnek: İstanbul adliyesi, 3.cü Aile Mahkemesi)

b- Mahkemenin dosya numarası (Yoksa sorun değil, çünkü o mahkemedeki hakkınızdaki tüm dosyalar listelenmekte)

Peki bu dava dosyası sorgulama yolu ile hangi bilgilere ulaşabilirsiniz?

1- Taraf bilgilerine, avukat bilgilerine (ad soyad şeklinde)

2- Duruşma günlerine

3- Duruşma yapılıp, geçtiyse duruşmanın kısa olarak nasıl sonuçlandığı şeklinde dosya takibi yapabilirsiniz.

4- Tanık (şahit) isimlerini görebilirsiniz.

Mahkeme Dosya takip için lütfen şu linki kullanınız.

Yargıtay Dosya Sonucu

Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi :

Yargıtay, tüm Türkiye’deki yerel mahkemelerin dosya hakkında vermiş olduğu karar için yapılan temyiz başvurusu sonucunda bu dosyaların yeniden incelenmesi, kararda yanlışlık veya eksik inceleme varsa BOZMA, bölgesel mahkeme kararı yerinde ise ONAMA kararı veren en yüksek mahkemedir.

Yargıtay’a gitmiş dava dosyası ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi hem vatandaşlar hem de avukatlar için mümkündür. Bu işlemlerde hem dosya sonuç hem de dosya takibi yapılabilir.

Yargıtay’ın vatandaşlar için hazırladığı internet sitesindeki “Yargıtay Dosya Sorgulama” sayfası ile online bir şekilde Yargıtay Dosya Sorgulaması yaparak sonuçları sizi ilgilendiren davanın temyiz incelemesi sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay dosya takip işlemi için  karşınıza gelen ekranındaki tüm bilgileri tam olarak doldurunuz. Yargıtay Dosya Sorgulamasını, mahkeme bilgilerini kullanarak  veya hangi daireye gittiyse daire bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz. Sonuç olarak bu yolla dosyanızın durumunu, karara bağlanıp bağlanmadığını Yargıtay Dosya sonuç bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bozulmasına karar verildi ise –> Doysa kararı ilk veren mahkemeye (adliyeye) geri gönderilir, yeniden duruşma günü tebliğ edilerek Yargıtay sonucu ile verilen karar tatbik edilir ya da mahkeme kararında ısrar eder, yani direnir. Bu durumda tekrar Yargıtay’a gider.

Onanmasına karar verildi ise –> Mahkemenin kararı doğrudur. Dava türüne göre Karar düzeltme veya iade-i muhakame yolları dışında başka bir hukuk yolu kalmamıştır.  (Karar sonuçları hakkındaki hukuki bilgileri Hukuki Net hukuk sitesi yoluyla öğrenebilirsiniz.)

Dosyanız hakkındaki Yargıtay sonuçları için resmi site adresi: http://vatandas.yargitay.gov.tr

Adli Sicil

Adli Sicil Sabıka Kaydı Sorgulama

sabıka sicil kaydı öğrenme

sabıka sicil kaydı sorgulama

T.C. vatandaşları bilerek yada bilmeyerek bir takım cürümler işlemiş olabilirler, İşlenen bu cürümler adli merciler tarafından sabıka sicil kayıdı adı altında toplanarak bir dökümana dönüştürülür ve bir takım başvurular için vatandaştan istenir örneğin işe girerken iş veren işe alacağı işçisinin sicilini görmek isteyebilir. Bu bağlamda adli sicil sabıka kayıtları istenir ve iş veren işçisinin seceresini görerek işe alır bir takım kurum ve kuruluşlar tarafındanda bu belge istenmektedir.

Gelelim bu adli sicil belgesini nasıl temin edeceğinize öncelikli olan başvuru kaynağımız bir çok sorgulamada olduğu gibi E-Devlet kapısı yani turkiye.gov.tr adresi buraya tıklayarak adli sicil sabıka kayıdını sorgulama yapabilir ve bu belgeyi yazdırarak adli sicil belgesi isteyen kuruma verebilirsiniz. turkiye.gov.tr adresinden alından adli sicil belgesi aynı zamanda bir resmi evrak ünvanı taşımaktadır normalde imzasız olan sicil belgeleri resmi evrak ünvanı taşımıyor fakat E-Devletten alacağınız bu belgede bir barkot sistemi vardır ve bu barkot belgeyi resmi kılar ve talep eden kuruma rahatlık ile verebilirsiniz. diğer bir adli sicil belgesini temin etme yöntemi ise adalet saraylarıdır kimliğiniz ile istediğiniz adliyeye giderek bu belgeyi temin edebilirsiniz.

 

Sabıka Kaydı

sabıka kaydı sorgulama

adli sicil kaydı sorgulama

Sabıka kaydı sorgulama (adli sicil kaydı sorgulama), sabıka kaydı nereden alınır, internetten sabıka kaydı sorgulama işlemleri, E-Devlet üzerinden sabıka kaydı alma bilgileri;

Sabıka Kaydı ülkemizde genellikle işe giriş için ve bazı eğitim kurumları tarafından istenmektedir.

Adli sicil kaydı nedir?

Sabıka kaydı bir çeşit GBT olup, vatandaşların daha önce işlemiş olduğu suçlar nedeniyle mahkemeler tarafından verilmiş cezalara ilişkin kesin hükümleri (kararları) içeren bir liste halindeki belgedir. (Suç kayıtları ceza kesinleşmeden kayda geçmez).

Adli sicil kaydı nerelerden alınır?

Adli sicil kaydını elde etmenin 2 türlü yolu vardır

1. yol bölgenizdeki size en yakın adalet sarayına giderek adli sicil kaydınızı elde edebilirsiniz. Not: Adliyeler için tıklayınız.

2. yol internet üzerinden temin edilen adli sicil kaydıdır. En basit yöntemde bu yöntemdir. internet üzerinden adli sicil kaydı çıkartmak için öncelik ile bir E-Devlet şifreniz olması lazım E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi elde edebilirsiniz. temin ettiğiniz bu şifre ile e-devlet sistemine giriş yapın sonrasında ADALET BAKANLIĞI SORGULAMALARI bölümüne girerek sabıka kaydı sorgulama bölümünden sabıka kaydınızı kolaylık ile sorgulayabilirsiniz, Yapmış olduğunuz bu sorgulama işlemi aynı zamanda resmi evrak olarak kullanılabilir E-DEVLET sisteminde yeni hayata geçen karekod uygulaması ile çıkartmış olduğunuz bu evrak resmi evrak niteliği taşımaktadır.