Etiket arşivi: adres doğrulama

Adres

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün “Yerleşim Yeri Doğrulama” sayfası ile,  adres sorgulama yapabilir, adres bilgilerini doğrulayabilirsiniz. Adres doğrulama işlemi için “Adres Kayıt Sorgulama” ekranına TC Kimlik no. girmeniz, bundan sonra il, ilçe ve cadde (ikametgah) bilgilerini belirtmeniz gereklidir.

Adres Sorgulama

Adres sorgulaması için BU sayfa aracılığı ile Adres Kayıt Sistemi içerisinde kayıtlı olup olmadığınızı veya adresinizin doğru olup, olmadığını sorgulamak mümkün.

Adres sorgulama/doğrulama işlemine başlamak için TC. Kimlik Numarası ve resimde görülen doğrulama sayısını ilgili alanlara girerek sonraki tuşuna basmalısınız.

TC Kimlik No Doğrulama hizmeti

Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel müdürlüğü tarafından ansızın durdurulan TC. no doğrulama servisi birçok kişiyi ve siteyi mağdur etti.

Ciddi bir üye topluluğu oluşturmak isteyen siteler, sitelerine üyelik başvurusunda bulunanların TC kimlik no’larını onaylayarak almaktayken, NVİ. TC Kimlik numarası doğrulama servisinin kaldırılmasıyla üye olurken verilen kimlik numaralarının doğruluğunu kontrol edemez oldu.

Ancak çok geçmeden bir kısım webmaster;  Vatandaşlık numaralarındaki algoritmayı keşfederek, TC kimlik numarası doğrulama scripti yazdılar ve TC kimlik numarası doğrulama hakkında NVİ.den bağımsız bir kod geliştirdiler.

Örnek bir sayfa vermek gerekirse TC kimlik no doğrulama sayfası gösterilebilir.

Artık bundan sonraki aşamanın algoritmanın tam olarak çözümlenerek TC Vatandaşlık no ile kişi ve adres bilgilerine ulaşmak olduğunu söylemek abartı olmaz.