Etiket arşivi: Araba

Şirket aracı trafik cezası

Şirket aracı trafik cezası

Şirket aracı trafik cezası sorgulama

e-devlet hizmetlerine yeni eklenen özellik ile artık firma araçlarının plakasına yazılan trafik cezası bilgileri sorgulanabilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, şirket aracı plakasına yazılan cezaların e-Devlet kapısı üzerinden sorgulaması hizmetini kullanıcılara açtı.

E.G.M.’den yapılan yazılı açıklama ile,  Tüzel kişilere kayıtlı araçların plakasına yazılan Trafik İdari Para Cezaları şirketin tüzel kişi yetkilisi  tarafından  “www.turkiye.gov.tr” internet sitesinden sorgulanabilir.

Daha ayrıntılı anlatmak gerekir ise şirket adına kayıtlı araç plakasına trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlenmesi durumunda e-Devlet kapısına şifresiyle giriş yapan firma yetkilisi, Emniyet Genel Müdürlüğü kurum hizmetleri bölümünü kullanarak “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Tüzel Kişi)” tuşu ile sorgulama yaparak vergi kimlik numarası, aracın plakası, cezanın düzenlendiği il/ilçe, ceza tarihi, ceza saati, ceza maddesi ve ceza miktarı bilgilerini öğrenebilecektir.

MTV Ödeme

motorlu-tasitlar-vergisi-odemesi-sorgulamaMotorlu Taşıtlar Kanunu gereğince araç sahipleri, MTV’nin ilk taksidini 31 Ocak Pazartesi mesai saati bitimine kadar bankalar ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni tahsile yetkili vergi dairelerine yatırabilecek.MTV, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden kredi kartıyla da ödenebilecek.

Yeni tarifeyle 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3′ü geçmeyen otomobillerde MTV 405 liradan 436 liraya, motor silindir hacmi 1301 ve 1600 cm3′e kadar olan otomobillerde ise 648 liradan 697 liraya çıkacak.

Tarifeye göre, 1-3 yaş grubunda bulunan ve motor silindir hacmi 4001 cm3 ve üzerinde olan otomobillerde MTV tutarı ise 14 bin 689 liradan 15 bin 820 liraya yükselecek.

Motorlu Taşıt Vergisini Kredi Kartıyla Nasıl Öderim ?

Motorlu taşıt vergisini kredi kartınızla ödemeniz mümkün. Motorlu taşıt vergisini Gelirler idaresinin resimi sitesinden ödeyebileceğiniz gibi özel bankaların internet bankıclığını kullanarakta kredi kartı yada hesabınızdaki limit ile ödemeniz mümkün. Birçok banka mtv ödeme konusunda kolaylıklar sağlamaktadırlar hatta bazı bankalar bu ödeme karşılığında sizlere bedava OGS hizmeti bile vermektedirler. Gelirler idaresi sitesi muhtemelen aşırı yüklenmeden çökme noktasına gelecektir bundan dolayı eğer çalıştığınız bir banka varsa telefon bankacılığını kullanarak hemen arayabilirisiniz. Unutmayın MTV ödemesinin ilk taksidinin son günü 31 Ocak Pazartesi mesai saatiin bitimine kadardır.

Gelirler idaresi resmi sitesinden ödemek için Tıklayın.

2011 MTV Gecikme Cezası Ne kadar ?

MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) Gecikme Cezası Hesaplamasında aylık % 2,5 gecikme faizi uygulanmaktadır.

Radar Cezası

Radar Cezası Sorgulama

Aşırı hız nedeniyle yani hız limitlerini aşma sebebiyle trafik idaresinin radarları tarafından araç sahiplerine kesilen radar cezası sorgulama işlemleri.

Trafik kuralları gerek yayalar gerekse sürücüler için hayati önem taşımaktadır. Trafikte radarlar tarafından yakalanıp radar cezası ödeyen bir çok sürücü mevcuttur. Radar cezaları genellikle hesaplama usulüne göre yapılmaktadır araçlar ilk radarın olduğu bölgeye giriş zamanı plakası ile birlikte sisteme kayıt edilir 2. çıkış radarı ise aracın ilk radara giriş zamanı ile çıkış zamanını hesaplayarak aracın kaç km. hızla gittiğini tespit eder sız sınırını aşma gibi bir durum söz konusu olduğu zaman derhal cezai işlemler başlatılır.

Radar cezası borç sorgulama işlemini gib.gov.tr adresinde bulunan radar borcu sorgulama sayfası ile yapılmaktadır. Aşağıdaki vereceğimiz linke tıklayarak gerekli bilgileri girin ve araba radar borcu sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Radar Ceza Borç Sorgulama İşlemi İçin Buraya Tıklayın.

Araç Hasar Kaydı

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

İnternetten araç hasar kaydı sorgulaması nasıl yapılır? Araç hasar sorgulama cepten nasıl olur? Hasar kaydı sorgulama SMS mesaj ile nasıl öğrenilir? hasar kaydı sorgulama no numarası nedir? sorularının cevapları:

Araç hasar sorgulama işlemi araç alım ve satımlarında her iki taraf içinde kullanılan bir sistemdir bu sistem 2. el araçlar için gerçekleştirilir sıfır araçlar bu işlem doğal olarak gereksiz bir sistemdir. Araba almayı düşünen vatandaş bu sistem sayesinde 1. elden satın alacağı araç hakkında bir çok bilgiye vakıf oluyor.

Araç hasar kaydı sorgulama yolları nelerdir?

iki çeşit hasar sorgulama sistemi vardır birincisi sigorta bilgi gözetim merkezi tarafından sunulan ve www.sbm.org.tr adresinden yapılan bir sorgulama diğeri ise oto kontrol sistemidir. bu yöntemde yine aynı şekilde sigorta bilgi gözetim merkezi tarafından SMS yolu ile sorgulama yönetmidir. SMS ile sorgulama işlemi ücrete tabiidir. “tukrcell, vodafone, avea” GSM oparetörleri tarafından anlaşan kurum 5 TL karşığında bu hizmeti sunmaktadır. Hasar kayıtları 2003 yılından sonraki hasarları göstemektedir bilginiz olsun online internetten araç hasar kaydı sorgulamak için buraya Tıklayın.. SMS ile sorgulama yapmak için numarası 5664 ‘dür detaylı bilgi için Tıklayın.

Plakadan Araba Borç

Plakadan Araba Borç Sorgulama

Plakadan araç borç sorgulama işlemi vatandaşlar için çok büyük kolaylıklar getirdi zira bu uygulama yokken vatandaşlar arabalarını borcunu öğrenmek için vergi dairelerine yada trafik şube müdürlüklerine gitmek zorunda kalıyorlardı.

Bu makalemizde plakadan araç borç sorgulama trafik cezası sorgulama araç ceza sorgulama vergi borcu sorgulama mtv sorgulama vb. gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Günümüzde gelişen teknolojiler insanların hayatlarını çok olumlu yönde değiştirdi Gelir dairesi başkanlığının internet sitesi üzerinden bir çok bilgi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. örneğin bu makalemizin başlığından da anlayacağınız gibi bir araba alacaksınız ve aracın borçları ve geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz tam bu aşamada yukarıda bahsettiğimiz uygulama hayatınızı çok olumlu yönde etkileyecek.

gib-gov-tr-plakadan-sorgulama
gib.gov.tr adresinden plakadan araç borcu sorgulama işlemini aşağıda vereceğimiz bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. açılan sayfada resimde gördüğünüz sayfaya yönleneceksiniz. gib.gov.tr’nin sayfasında sorgulama işlemi için sizden istenen bilgiler araç plaka numarası araç sahibinin T.C. kimlik numarası yada vergi numarası istenir son olarak da aracın tescil tarihini girerek plakadan araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

www.gib.gov.tr adresinden plakadan araç borç sorgulama işlemi için tıklayınız.