Etiket arşivi: IBAN

Garanti Bankası IBAN

Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında geliştirilen IBAN yani International Bank Account Number, ülkeler arasında gerçekleşen para transferlerinin daha hızlı ve daha kaliteli şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde 33 Avrupa ülkesi içinde kullanılan IBAN amacı dolayısı ile, Avrupa ülkeleri arasındaki banka ve diğer finans kuruluşları arasındaki ilişkilerin para transferlerinde ya da diğer bankacılık işlemlerinde meydana gelen hataların önüne geçilmesi ya da bu hatalar sebebiyle ortaya çıkan gecikme durumlarının engellenmesini sağlamaktadır. IBAN kullanılarak bankalar arasında transfer edilen para daha çabuk ve daha sorunsuz şekilde gönderici alıcı arası hareket etmekte ve bu sebeple de işlemler sırasında meydana gelen hatalar nedeniyle ortaya çıkan gecikmeler ortadan kaldırılmaktadır.

Günümüzde yaratılan IBAN, her ülke için farklı uzunluklar içerir ve farklı biçimlerde yer alır. Ülkeler arasında bir para transferi gerçekleştirileceği zaman, ülkelerde kullanılan hesap numaralarında belli ortak bir standart yer almadığından dolayı alıcı kişinin hesap numarasının doğru olup olmadığından emin olamamaktadırlar.

IBAN uygulamasına sahip olan ülkelerde yer alan bankalar, hesap numarasına olan hesap sahiplerine aynı zamanda bir de IBAN vermektedir. Her ülke için farklı bir biçimde ve standarda sahip olan IBAN numaraları özel bir sistemle yaratılır. IBAN, banka hesap numarası gibi yanlış hesaba para gönderilme durumlarını engellemede oldukça önemli bir sistemdir diyebiliriz.

Ülkemiz de, IBAN sistemini kullanan bir ülkedir ve 2010 yılından sonra zorunlu olarak IBAN sistemine geçilmiştir. Ülkemizde yer alan birçok banka da IBAN sistemini kullanmaktadır. Bu bankalardan biri de, Garanti Bankası’dır. Garanti bankasında bir hesaba sahipseniz, muhtemelen bir de IBAN numarasına sahipsinizdir demek doğru olacaktır. Bu yazımızın devamında Garanti Bankası IBAN sorgulama nasıl yapılır bu konu hakkında bilgilendireceğiz.

Garanti Bankası IBAN Nasıl öğrenilir?

Eğer Garanti Bankası müşterilerinden biriyseniz ve Garanti Bankası’nda bir hesabınız var ise, IBAN numaranız da bulunur. IBAN numarası sistemini kullanan diğer ülkelerle, bu ülkelerdeki insanlarla, bankacılık kuruluşları ile bir finansal işlem yapacağınız sırada IBAN numaralarını kullanabilirsiniz. Eğer bu tür işlemleri sık sık gerçekleştiriyorsanız IBAN numarasına diğerlerinden çok daha fazla ihtiyaç duyuyorsunuz demek yanlış olmayacaktır.

Bu noktada Garanti Bankası IBAN öğrenme işlemini anlatarak başlayabiliriz. Garanti Bankası IBAN öğrenme işlemini Garanti Bankası web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında aktaracağımız bilgileri takip ederek Garanti Bankası’na ait hesabınızın IBAN numarasını öğrenebilirsiniz. İlk olarak Garanti Bankası web sitesine girmelisiniz. Bunun için internet erişimine açık olan herhangi bir cihazı kullanabilirsiniz. Ardından Bireysel başlığına gelerek üzerine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında sol tarafta beliren seçeneklerden Mevduat ürünleri seçeneğine erişmeli ve sonrasında IBAN başlığına tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında IBAN Sorgulama başlığına gelerek burada Garanti Bankası IBAN öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kısayol verecek olursak, aşağıdaki “Garanti Bankası IBAN Öğrenme” linkine tıklayarak buraya erişebilirsiniz.

 

 

Verilen bu sayfadaki Garanti Bankası IBAN öğrenme işlemleri sadece Garanti Bankası’nda hesabı olan yani Garanti Bankası hesap numarası ile işlem yapacaklar için geçerli olacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken, girilmesi gereken yerlerin yanlış olmamasıdır. Aksi takdirde yanlış girilse bile bir IBAN numarası çıkar ve bunun sonucunda da hatalı gönderim işlemleri ya da sorunlu bankacılık işlemleri meydana gelir. Bundan sonra ise, IBAN sorgulaması yapmak istediğiniz bankanın şube kodu ve hesap numarasının kendinin gerekli yerleri girilmesi sonucunda Garanti Bankası hesabınıza karşılık gelen Garanti Bankası IBAN öğrenme işleminizi başarı ile tamamlamış olursunuz.

Garanti Bankası IBAN sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BIC kodu

Genel olarak swift kodları diye bilinen kodların diğer adı da BIC kodlarıdır. Son zamanlarda uluslararası bankacılık sektöründe bu kodlar kullanılmaya başlanmıştır. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren para transferlerinde kullanılacak IBAN numaralarının yanısıra BIC kodu uygulaması da yerleşmeye başlayacaktır.

Bic kodu sorgulama

Doğru BIC numarasını vermek para transferinde aksaklık yaşamamak için gerekli bir unsur olduğundan bic kodu sorgulama yapabileceğiniz adres aşağıda verilmiştir.

Dünyadaki tüm bankalar için (Türkiye dahil) BIC kodu sorgulaması yapabilmek ve bankaların BIC kodlarını şu linkten öğrenebilirsiniz.

* Dikkat: BIC sorgulama hizmeti;

1- BIC koduna göre

2- Banka adı, Ülke ve Şehir

olarak yapılmaktadır.