Etiket arşivi: Kaydı

Adli Sicil

Adli Sicil Sabıka Kaydı Sorgulama

sabıka sicil kaydı öğrenme

sabıka sicil kaydı sorgulama

T.C. vatandaşları bilerek yada bilmeyerek bir takım cürümler işlemiş olabilirler, İşlenen bu cürümler adli merciler tarafından sabıka sicil kayıdı adı altında toplanarak bir dökümana dönüştürülür ve bir takım başvurular için vatandaştan istenir örneğin işe girerken iş veren işe alacağı işçisinin sicilini görmek isteyebilir. Bu bağlamda adli sicil sabıka kayıtları istenir ve iş veren işçisinin seceresini görerek işe alır bir takım kurum ve kuruluşlar tarafındanda bu belge istenmektedir.

Gelelim bu adli sicil belgesini nasıl temin edeceğinize öncelikli olan başvuru kaynağımız bir çok sorgulamada olduğu gibi E-Devlet kapısı yani turkiye.gov.tr adresi buraya tıklayarak adli sicil sabıka kayıdını sorgulama yapabilir ve bu belgeyi yazdırarak adli sicil belgesi isteyen kuruma verebilirsiniz. turkiye.gov.tr adresinden alından adli sicil belgesi aynı zamanda bir resmi evrak ünvanı taşımaktadır normalde imzasız olan sicil belgeleri resmi evrak ünvanı taşımıyor fakat E-Devletten alacağınız bu belgede bir barkot sistemi vardır ve bu barkot belgeyi resmi kılar ve talep eden kuruma rahatlık ile verebilirsiniz. diğer bir adli sicil belgesini temin etme yöntemi ise adalet saraylarıdır kimliğiniz ile istediğiniz adliyeye giderek bu belgeyi temin edebilirsiniz.

 

Sabıka Kaydı

sabıka kaydı sorgulama

adli sicil kaydı sorgulama

Sabıka kaydı sorgulama (adli sicil kaydı sorgulama), sabıka kaydı nereden alınır, internetten sabıka kaydı sorgulama işlemleri, E-Devlet üzerinden sabıka kaydı alma bilgileri;

Sabıka Kaydı ülkemizde genellikle işe giriş için ve bazı eğitim kurumları tarafından istenmektedir.

Adli sicil kaydı nedir?

Sabıka kaydı bir çeşit GBT olup, vatandaşların daha önce işlemiş olduğu suçlar nedeniyle mahkemeler tarafından verilmiş cezalara ilişkin kesin hükümleri (kararları) içeren bir liste halindeki belgedir. (Suç kayıtları ceza kesinleşmeden kayda geçmez).

Adli sicil kaydı nerelerden alınır?

Adli sicil kaydını elde etmenin 2 türlü yolu vardır

1. yol bölgenizdeki size en yakın adalet sarayına giderek adli sicil kaydınızı elde edebilirsiniz. Not: Adliyeler için tıklayınız.

2. yol internet üzerinden temin edilen adli sicil kaydıdır. En basit yöntemde bu yöntemdir. internet üzerinden adli sicil kaydı çıkartmak için öncelik ile bir E-Devlet şifreniz olması lazım E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi elde edebilirsiniz. temin ettiğiniz bu şifre ile e-devlet sistemine giriş yapın sonrasında ADALET BAKANLIĞI SORGULAMALARI bölümüne girerek sabıka kaydı sorgulama bölümünden sabıka kaydınızı kolaylık ile sorgulayabilirsiniz, Yapmış olduğunuz bu sorgulama işlemi aynı zamanda resmi evrak olarak kullanılabilir E-DEVLET sisteminde yeni hayata geçen karekod uygulaması ile çıkartmış olduğunuz bu evrak resmi evrak niteliği taşımaktadır.