Etiket arşivi: KPSS

KPSS Başvuru

KPSS Başvurusu

Kamu personeli olarak çalışmak isteyen herkesin dört gözle beklediği KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın başvuruları yaklaşıyor. Yılda bir ya da 2 yılda bir şeklinde yapılan sınav kamu personeli olmak isteyen herkes için büyük önem taşımaktadır. Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler olmak üzere 14 ayrı daldan oluşan sınavda Genel Kültür ve Genel Yetenek alanlarına her adayın girmesi mecburidir. Bununla beraber KPSS içinde A ve B şeklinde ayrılır. KPSS-A her yıl yapılan bir sınavdır. A grubu meslekler için KPSS-A sınavına girilmelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör yardımcılıkları gibi kadrolar A grubu olarak adlandırılır. Bu gruptan alınan puanlar 2 yıl geçerlidir. KPSS-B sınavı ise 2 yılda bir yapılmaktadır ayrıca lisans ve lise- önlisans olarak ikiye ayrılır. Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe gibi tüm lisans kadroları KPSS-B kadrolarındandır.

17 Mart 2016 Perşembe günü başlayacak olan başvurular 31 Mart 2016 tarihinde son bulacak. Kamu Personel Seçme Sınavı, lisans düzeyi için (Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak ve sınav sonuçları 9 Haziran 2016 tarihinde açıklanacaktır. KPSS Lisans Alan Bilgisi, 29 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşecek ve sınav sonuçları 9 Haziran 2016’da duyurulacaktır. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) ise 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak ve sınav sonuçları 11 Ağustos 2016 tarihinde duyurulacak. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 24 Nisan 2016’da gerçekleştirilecek ve sonuçları 18 Mayıs 2016’da ilan edilecektir. EKPSS için başvuru tarihleri 23 Şubat ile 9 Mart arasıdır. KPSS önlisans düzeyi 22 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşecek, sonuçlar 10 Kasım 2016’da açıklanacak. KPSS ortaöğretim düzeyi 23 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilecek ve sınav sonuçlar 10 Kasım 2016 tarihinde duyurulacaktır.

KPSS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

KPSS başvurunuzu yapmak için yapmanız gereken 3 adım bulunmaktadır. Bunlar genel anlamda kaç oturuma girileceğinin belirlenmesi, sınav ücretinin ilgili bankalara yatırılması, başvuru yapılması olarak sıralanabilir.

  • Kaç oturuma girileceğinin belirlenmesi için B grubu, A grubu, Öğretmenlik, Din hizmetleri, Polislik bölümlerinden hangisiyle ilgilenildiğine göre değişiklik gösterir.
  • Girilecek oturum sayısı belirledikten sonra sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir. Bunun için gireceğiniz toplam oturum sayısını 40 TL ile çarparak ortaya çıkan ücreti bankalara yatırmalısınız. Bunun için direk bankaya gitmeyi ya da internet bankacılığını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda ÖSYM’nin sitesindeki Ödemeler kısmından kredi kartı ya da banka kartınızla da ödeme yapabilirsiniz.
  • Başvuru yapılması kısmında da bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Başvuru merkezine giderek bizzat başvurmayı, internet üzerinden online başvurmayı ya da posta ile başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz. Aşağıda bağlantısını bulabileceğiniz ÖSYM sayfası üzerinden hem daha detaylı bilgi alabilir hem de başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

KPSS BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ!