Etiket arşivi: mahkeme

Dava dosyası

Dava dosyası

İster davalı olun, ister davacı olun tarafı olduğunuz davalar hakkında bilgileri online olarak öğrenmek dahi mümkün. Bu konuda Adalet Bakanlığının interaktif projesi olan UYAP (ulusal yargı ağı projesi) ile dava dosyası sorgulama ve takip imkanına sahipsiniz.

Dava dosyası sorgulama

Uyap portalı sayesinde ister avukat olun, ister vatandaş, dosya takibi yapabilirsiniz. Yalnız bunun için bilmeniz gereken şunlar;

1- TC Kimlik numarası

2- Dava dosyası hakkında bilgiler;

a- Adliye ve davanın görüldüğü Mahkeme bilgileri, (Örnek: İstanbul adliyesi, 3.cü Aile Mahkemesi)

b- Mahkemenin dosya numarası (Yoksa sorun değil, çünkü o mahkemedeki hakkınızdaki tüm dosyalar listelenmekte)

Peki bu dava dosyası sorgulama yolu ile hangi bilgilere ulaşabilirsiniz?

1- Taraf bilgilerine, avukat bilgilerine (ad soyad şeklinde)

2- Duruşma günlerine

3- Duruşma yapılıp, geçtiyse duruşmanın kısa olarak nasıl sonuçlandığı şeklinde dosya takibi yapabilirsiniz.

4- Tanık (şahit) isimlerini görebilirsiniz.

Mahkeme Dosya takip için lütfen şu linki kullanınız.

Yargıtay Dosya Sonucu

Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi :

Yargıtay, tüm Türkiye’deki yerel mahkemelerin dosya hakkında vermiş olduğu karar için yapılan temyiz başvurusu sonucunda bu dosyaların yeniden incelenmesi, kararda yanlışlık veya eksik inceleme varsa BOZMA, bölgesel mahkeme kararı yerinde ise ONAMA kararı veren en yüksek mahkemedir.

Yargıtay’a gitmiş dava dosyası ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi hem vatandaşlar hem de avukatlar için mümkündür. Bu işlemlerde hem dosya sonuç hem de dosya takibi yapılabilir.

Yargıtay’ın vatandaşlar için hazırladığı internet sitesindeki “Yargıtay Dosya Sorgulama” sayfası ile online bir şekilde Yargıtay Dosya Sorgulaması yaparak sonuçları sizi ilgilendiren davanın temyiz incelemesi sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay dosya takip işlemi için  karşınıza gelen ekranındaki tüm bilgileri tam olarak doldurunuz. Yargıtay Dosya Sorgulamasını, mahkeme bilgilerini kullanarak  veya hangi daireye gittiyse daire bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz. Sonuç olarak bu yolla dosyanızın durumunu, karara bağlanıp bağlanmadığını Yargıtay Dosya sonuç bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bozulmasına karar verildi ise –> Doysa kararı ilk veren mahkemeye (adliyeye) geri gönderilir, yeniden duruşma günü tebliğ edilerek Yargıtay sonucu ile verilen karar tatbik edilir ya da mahkeme kararında ısrar eder, yani direnir. Bu durumda tekrar Yargıtay’a gider.

Onanmasına karar verildi ise –> Mahkemenin kararı doğrudur. Dava türüne göre Karar düzeltme veya iade-i muhakame yolları dışında başka bir hukuk yolu kalmamıştır.  (Karar sonuçları hakkındaki hukuki bilgileri Hukuki Net hukuk sitesi yoluyla öğrenebilirsiniz.)

Dosyanız hakkındaki Yargıtay sonuçları için resmi site adresi: http://vatandas.yargitay.gov.tr

İçtihat

İçtihat Sorgulama

Bilindiği üzere içtihatlar; Yerel mahkemelerin verdiği kararların yüksek mahkemelere temyiz incelemesi için gönderilmesi sonucunda bu yüksek mahkemelerin verdiği kararlardır. Örnek: Anayasa Mahkemesi (AYM), Danıştay, Yargıtay kararları…

Yargı kararları ve içtihatlar

Yargı kararları

İçtihatlar özellikle görülen davalarda emsal karar olarak kullanılarak hukukun boşkularının doldurulmasına yararlar. Anayasa mahkemesi kararları, Danıştay kararları ve Yargıtay içtihatları bu türden tamamlayıcı mevzuat olarak adlandırılırlar.

Bu açıdan internette üzerinde içtihat sorgulama yapabileceğiniz bir çok kaynak vardır. Bu içtihatlara erişerek görülmekte olan davalarda emsal kararları mahkemeye sunarak hukuki mevzuat açısından benzerlerini göstererek hakimin lehe karar vermesinde etkili olabilirsiniz.

İçtihat sorgulaması yapabileceğiniz bazı adresler aşağıdadır:

İçtihat arama motoru

İçtihatlar

Mevzuat ve içtihatlar