Etiket arşivi: Maliye

Vergi Borcu

Vergi Borcu Sorgulama

İnternet'ten vergi borcu sorgulama

İnternet’ten vergi borcu sorgulama

İnternet vergi dairesi vatandaşlara vergi borçları ile ilgili bir takım hizmetler sunmaktadır bunlardan bir tanesi de vergi borcu sorgulama işlemidir.

Vergi borcu sorgulama işlemi gelir idaresi başkanlığı internet sitesi tarafından sunulan borç bilgilendirme sistemidir.

Bu servisten yararlanmak için sorgulama yapacak kişinin pozisyonuna göre eşi yada babasının tc kimlik numarası istenmektedir.

Eşi ve babası vefat edenler bu hizmetten faydalanabilir. Çünkü bir kişinin eşi yada babası rahmetli olsa dahi 2007 yılında yapılan düzenleme kapsamında herkesin bir t.c. kimlik numarası bulunmaktadır.

Vergi Borcu Sorgulama işlemi için aşağıda vereceğimiz linke tıklayarak vergi borcu sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgu ekranındaki bilgileri lütfen eksiksiz ve tam olarak giriniz.

Vergi Borcu Sorgulamak için BURAYA Tıklayınız.

MTV Ödeme

motorlu-tasitlar-vergisi-odemesi-sorgulamaMotorlu Taşıtlar Kanunu gereğince araç sahipleri, MTV’nin ilk taksidini 31 Ocak Pazartesi mesai saati bitimine kadar bankalar ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni tahsile yetkili vergi dairelerine yatırabilecek.MTV, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden kredi kartıyla da ödenebilecek.

Yeni tarifeyle 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3′ü geçmeyen otomobillerde MTV 405 liradan 436 liraya, motor silindir hacmi 1301 ve 1600 cm3′e kadar olan otomobillerde ise 648 liradan 697 liraya çıkacak.

Tarifeye göre, 1-3 yaş grubunda bulunan ve motor silindir hacmi 4001 cm3 ve üzerinde olan otomobillerde MTV tutarı ise 14 bin 689 liradan 15 bin 820 liraya yükselecek.

Motorlu Taşıt Vergisini Kredi Kartıyla Nasıl Öderim ?

Motorlu taşıt vergisini kredi kartınızla ödemeniz mümkün. Motorlu taşıt vergisini Gelirler idaresinin resimi sitesinden ödeyebileceğiniz gibi özel bankaların internet bankıclığını kullanarakta kredi kartı yada hesabınızdaki limit ile ödemeniz mümkün. Birçok banka mtv ödeme konusunda kolaylıklar sağlamaktadırlar hatta bazı bankalar bu ödeme karşılığında sizlere bedava OGS hizmeti bile vermektedirler. Gelirler idaresi sitesi muhtemelen aşırı yüklenmeden çökme noktasına gelecektir bundan dolayı eğer çalıştığınız bir banka varsa telefon bankacılığını kullanarak hemen arayabilirisiniz. Unutmayın MTV ödemesinin ilk taksidinin son günü 31 Ocak Pazartesi mesai saatiin bitimine kadardır.

Gelirler idaresi resmi sitesinden ödemek için Tıklayın.

2011 MTV Gecikme Cezası Ne kadar ?

MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) Gecikme Cezası Hesaplamasında aylık % 2,5 gecikme faizi uygulanmaktadır.