Etiket arşivi: Ödeme

GASKİ Borç Ödeme

GASKİ, yani açılımı ile gösterilmesi gerekirse Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’dir. Gaziantep’te yaşayan kişilerin evlerine, iş yerlerine su akışını sağlayan, bu akışı kontrol eden ve bununla birlikte kanalizasyon işlerini de sürdüren idareye kısaca GASKİ adı verilmektedir.

Geliştirilen yeni teknolojik yenilikler, günümüzde birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Her kullanıma açılan sistem bir diğeri için örnek oluşturarak diğerlerine önayak olmakta, bu da insanlara daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Günümüzde bu teknolojik yenilik sistemlerini en çok kullanan kuruluşlar da belediyeler gibi devlet kuruluşları ya da belediyelerde hizmet veren onlara bağlı özel kuruluşlardır. Bu noktada GASKİ de bir örnek oluşturur. Bu yazımızın devamında GASKİ abonesi olan kişilerin elde ettikleri su vb. faturaların hangi yollarla, en basit şekilde ödenebileceğine değinmeye çalışacağız.

GASKİ borcu Nasıl ödenir?

Geliştirilen teknolojinin yeniliklerini en çok kullanan devlet kurumlarından biri de Gaziantep Belediyesi’ne bağlı olan GASKİ’dir. GASKİ, abonelerine daha rahat hizmet verme konusunda gelişmeler sağlamaktadır. Bunlardan biri de abonelerin elde ettikleri borçların ödenmesi noktasındadır. GASKİ, abonelerin ödemesi gereken borçları farklı şekillerde ödeyebilmelerine yardımcı olan sistemler ortaya koymaktadır.

GASKİ aboneleri güncel olarak elde ettikleri fatura ve borçların bilgilerini internet üzerinden GASKİ’nin sahip olduğu resmi internet sayfası üzerinden erişebilirler. Yaratılan bu online hizmet servisi oldukça kolay kullanımlıdır ve kullanışlıdır. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi yani GASKİ, abonelerinin su harcamalarından doğan güncel fatura ve bilgilerin incelenebileceği bu sistemi, çok kısa bir süre dahilinde zamandan tasarruf ederek kullanıcılarının hizmetine sunmuştur.

1- Fatura Ödeme Noktalarını Kullanarak GASKİ Borç Ödeme

Gaziantep’te ikamet eden kişilerin kullandıkları su miktarından dolayı meydana gelen su borçlarının ödemesi konusunda, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi yani GASKİ, abonelerine birkaç farklı seçenek sunmuş, onların daha rahat şekilde işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlamıştır. Bu noktada GASKİ’nin müşterilerine sunduğu GASKİ borç ödeme seçeneklerinden ilki olarak, GASKİ borç ödeme noktalarının kullanılması olarak belirtilebilir. GASKİ borç ödeme noktaları, GASKİ’ye bağlı ya da GASKİ’nin açmış olduğu gişelerden oluşur. Bu gişeler direkt olarak GASKİ’ye bağlıdır.

GASKİ Genel Müdürlüğü tahsilat vezneleri olarak da adlandırılan GASKİ borç ödeme noktaları, kişilerin elde ettikleri su faturalarının ödenmesi konusunda en kolay ödeme noktalarından biridir. Bu tahsilat gişelerine giderek elde edilen GASKİ borç ödeme işlemini gerçekleştirebilir ve kolayca işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

GASKİ tahsilat veznelerine giderek ister nakit olarak borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilir, isterseniz de borcunuzu kredi kartı seçeneklerini kullanarak ödeyebilirsiniz.

2- Online İşlemler ile GASKİ Borç Ödeme

Online Olarak İşlem Yapan Bankalar

Online bankaları kullanarak, GASKİ veznelerinden yapabildiğiniz GASKİ borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Elde ettiğiniz GASKİ borçlarınızı, GASKİ veznelerine giderek ödeyebileceğiniz gibi, bundan başka seçeneklere de sahipsiniz. GASKİ, birçok banka ile anlaşmalar sağlamış ve işlemlerin bankacılık üzerinden de gerçekleşmesine izin vermiştir.

Bu noktada, GASKİ abonelerinin elde etmiş oldukları faturaları, GASKİ’nin anlaşmış olduğu bankalara giderek ödeyebilme seçeneklerine sahiptirler. Bu bankacılık üzerinden yapılan işlemler de türüne göre ikiye ayrılmaktadır. Bu seçeneklerden biri “Online” olarak gerçekleşirken, diğeri “Offline” olarak gerçekleşir. Bunun anlamı ise, eğer “Online” olarak işlem yapan bankalardan elde etmiş olduğunuz GASKİ borçlarınızı öderseniz, işleminiz hemen gerçekleşir ve borcunuz anında ödenir. Ancak eğer “Offline” olarak gerçekleştirirseniz işleminizi, borcunuz belli bir süre sonra sistemden silinir.

Aynı zamanda bu bankalara giderek, gelecekte elde edeceğiniz GASKİ borçlarına karşı otomatik GASKİ borç ödeme talimatı verebilir ve borçların ödenmesi konusunda bir endişeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

MTV Ödeme

motorlu-tasitlar-vergisi-odemesi-sorgulamaMotorlu Taşıtlar Kanunu gereğince araç sahipleri, MTV’nin ilk taksidini 31 Ocak Pazartesi mesai saati bitimine kadar bankalar ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni tahsile yetkili vergi dairelerine yatırabilecek.MTV, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden kredi kartıyla da ödenebilecek.

Yeni tarifeyle 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3′ü geçmeyen otomobillerde MTV 405 liradan 436 liraya, motor silindir hacmi 1301 ve 1600 cm3′e kadar olan otomobillerde ise 648 liradan 697 liraya çıkacak.

Tarifeye göre, 1-3 yaş grubunda bulunan ve motor silindir hacmi 4001 cm3 ve üzerinde olan otomobillerde MTV tutarı ise 14 bin 689 liradan 15 bin 820 liraya yükselecek.

Motorlu Taşıt Vergisini Kredi Kartıyla Nasıl Öderim ?

Motorlu taşıt vergisini kredi kartınızla ödemeniz mümkün. Motorlu taşıt vergisini Gelirler idaresinin resimi sitesinden ödeyebileceğiniz gibi özel bankaların internet bankıclığını kullanarakta kredi kartı yada hesabınızdaki limit ile ödemeniz mümkün. Birçok banka mtv ödeme konusunda kolaylıklar sağlamaktadırlar hatta bazı bankalar bu ödeme karşılığında sizlere bedava OGS hizmeti bile vermektedirler. Gelirler idaresi sitesi muhtemelen aşırı yüklenmeden çökme noktasına gelecektir bundan dolayı eğer çalıştığınız bir banka varsa telefon bankacılığını kullanarak hemen arayabilirisiniz. Unutmayın MTV ödemesinin ilk taksidinin son günü 31 Ocak Pazartesi mesai saatiin bitimine kadardır.

Gelirler idaresi resmi sitesinden ödemek için Tıklayın.

2011 MTV Gecikme Cezası Ne kadar ?

MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) Gecikme Cezası Hesaplamasında aylık % 2,5 gecikme faizi uygulanmaktadır.