Etiket arşivi: sınav

YGS Sınav Giriş Yeri

YGS Sınav Giriş Yeri Sorgulama

YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı demektir.

Yükseköğretim okumak isteyen öğrenciler için yapılan bu sınav, bu sürecin ilk aşamasıdır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda öğrenciler 4 dersten sorumludurlar.

Bu dersler; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’dir. Her dersten 40 soru sorulmaktadır ve 160 soruluk bu sınav için verilen süre de 160 dakikadan oluşmaktadır.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı 6 puan türüne göre hesaplanmaktadır. Sayısal okuyan öğrenciler YGS-1 ve YGS-2’den, sözel okuyan öğrenciler YGS-3 ve YGS-4’ten, eşitlik ağırlık okuyan öğrenciler YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden sorumludurlar.

Her sene Mart ayında yapılan bu sınava 1 milyondan fazla öğrenci girmektedir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı saat 10.00’da başlıyor ve 12.40’ta bitiyor.

YGS Sınav Giriş Yeri Nasıl Öğrenilir?

YGS sınav giriş yerlerini bulmak için online olarak internet üzerinden erişebiliyorsunuz. Önceden evinize posta yoluyla iletilen YGS sınav giriş yerleri artık online sistem üzerinden iletilmektedir. Ayrıca sınav giriş kağıdına da sınav giriş yerlerini öğrendiğiniz sayfa üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Unutmayınız ki YGS sınav giriş kağıdınız olmadığı durumda sınava alınmayacaksınız. Yükseköğretime Geçiş Sınavı giriş yerleri için yapmanız gerekenler neler açıklayacağız.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı sınav giriş yerleri için ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ni kullanmanız gerekiyor. Size bu sayfaya direkt olarak ulaşabileceğiniz bir link sunacağız. Bu linke tıkladığınız durumda ilk yapmanız gereken “Sınava Giriş Belgesi Dökümü” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından işlem yapacağınız yılı seçiniz.

 

Daha sonra YGS sekmesine tıklayınız. Tıkladığınız durumda Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapmanız istenecektir. Burada T.C. kimlik numaranızı ve sistem şifrenizi girmeniz gerekecektir. Son olarak da giriş tuşuna tıklayınız.

 

Karşınıza gelecek olan ekranda sol kısımda bulunan “Sınav Başvurularım” sekmesine tıklayınız. Gelen seçeneklerde YGS seçeneğine tıklayınız. Daha sonraki ekranda da “Başvuru Kayıt Görüntüle” sekmesine tıkladığınızda YGS sınav giriş yerlerine ulaşabilirsiniz.

YGS Sınav Giriş Yerleri İçin TIKLAYINIZ!

YGS Sınav Soruları

YGS Sınav Soruları

Geçmiş yıllarda sıkça ismi değişen üniversiteye giriş sınavı son 6 yıldır iki aşamalı şekilde yapılmaktadır. Kimileri geleceklerinin artık tek bir sınava değil, iki sınava bağlı olmasının güzel bir şey olduğunu savunurken kimileri ise bunun hala aynı sınav sistemi olduğunu ve değişmesi gerektiğini savunmamaktadır.

Bu sınavlardan ilki olan YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır ve her bölüm 40 soru içermektedir. YGS sınav sorularının yeteri kadarını cevaplayabilen ve 180 puanın üzerine çıkabilen öğrenciler LYS sınavına girmeye hak kazanır.

Üniversiteye giriş sınavlarının ikincisi olan LYS için bu barajın aşılması şarttır. YGS sadece LYS için bir baraj değildir. YGS sınavından gerekli puanı alan öğrenciler, açık öğretim programlarını, ön lisans programlarını ve meslek lisesinin devamı olarak kabul edilen lisans programlarını tercih edebilir ve yerleşebilirler. 140 puan ve üzerinde not alan kişiler sınavsız geçişle girilebilen 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarını, 2 yıllık Ön Lisans ve açık öğretim programlarını tercih edebilirler. YGS sınavında puanlar, öğrencinin seçtiği bölüme göre farklı oranlar alınarak hesaplanır. Bu nedenle YGS sınavına giren adayların sonuçları 6 farklı puan türünden açıklanır. Bu sene 2.178.563 adayın girdiği sınavın sonuçları büyük bir heyecanla beklenmektedir.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın sonuçlarının 25 Mart 2016 Cuma günü açıklanacağı duyurulmuştur. Üzerine taktikler geliştirilen, test çözmekten yorgun düşülen, ailelerin evlatları için, öğrencilerin ise gelecekleri için stres kaynağı olan sınavın, bu yıl için biraz daha kolay olduğu yönündeki yorumlar dolaşmaya başladı. 2015 YGS için herkesin çok zor olduğu yönünde yorumlar yapması üzerine 2016 YGS sorularının biraz daha kolay olması öğrencilerin içini rahatlattı. Matematik ve Türkçe bölümlerinin geçen yıla göre daha basit olduğu şeklinde yorumlar yapıldı.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda barajı geçebileceğini bilen öğrenciler için tabi ki stres henüz bitmedi. 4, 5 ya da 6 yıllık lisans programlarını tercih etmek isteyen öğrenciler için LYS sınavı hazırlıkları tam gaz sürmeye devam ediyor. Sınav stresinin üzerine ülkede vuku bulan üzücü olaylar herkesi derinden yaraladı. Bu koşullarda en azından sınava girmiş olan adayların iyi haberler almasını diliyoruz fakat unutmamak gerekir ki bu sınavlar hayallerine, amaçlarınıza ulaşmak için sadece birer basamaktır.

2016 YGS SORULARI NASIL BULUNUR?

 

2016 YGS sorularına ulaşmak için aşağıda bağlantısını bulabileceğiniz ÖSYM’nin resmi adresine gitmelisiniz. Ardından açılan sayfada 2016-YGS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı yazan kısmı 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı sorularına ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

2016 YÜKSEKMÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

 

AÖL Sınav Giriş Yerleri

AÖL açılımı ile Açık Öğretim Lisesi sınavı demektir. Her sene düzenli olarak Milli eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yapılan bu sınav sayesinde liseyi örgün öğretim dışında alan kişiler yararlanmaktadır. Bu açık lise kapsamında kişiler öğretimlerini tamamlayabilmektedirler.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yapılamakta olan açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavlarının tarihi belli olmuştur ve 2016 yılı bahar yılı ilk sınavları gerçekleşmiştir. Bunlara ek olarak bahar dönemi 2. sınavlarında zamanı yaklaşmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklama kapsamında ise, bahar dönemi Açık Öğretim Lise sınav yerleri belli olmuştur.

2016 yılı kapsamda yapılan sınavların ilk aşaması 2-3 Ocak tarihlerinde gerçekleşmiştir. Bahar dönemi 2. sınavları ise, 19-20 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Yapılan açıklama göre ise sınav sonuçları 28 Nisan 2016 tarihinde açıklanacak ve sizler internet üzerinden sonuçlarınızı öğrenebileceksiniz.

Açık Öğretim Lise sınav yerleri ve giriş belgeleri de aynı sistem üzerinden edinebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımlar sayesinde sizlerde işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir ve giriş yerlerinizi öğrenerek aynı zamanda giriş belgelerinizi de edinebilirsiniz.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığınca bugün açıklanan sınav yerlerine ek olarak bazı açıklamalarda yapılmıştır.  Bakanlıkça “güvenlik nedeniyle bazı sınav bölgeleri iptal edilmiştir. İptal edilen sınav bölgelerinde sınava girecek öğrencilerin uygun sınav bölgelerine yerleştirme işleminin yapılması nedeniyle sınav giriş yerlerinin açıklaması gecikmiştir.” açıklaması yapılmıştır. Güvenlik nedeniyle bazı bölgelerde sınavlar iptal olmuştur.

Sınav yerinizi ve giriş belgenizi almak için ise Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesini kullanmanız gerekmektedir. Bu kapsamda sadece öğrenci numaranız, şifreniz ve ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sınav bilgilerinizi ekran üzerinde bulabilirsiniz. Çıktısını alarak belirtilen saatten en az 1 saat önce sınav yerinde olmanızı tavsiye ederiz. Sınav için, sınav giriş belgeniz ve kimliğiniz (pasaport, ehliyet gibi) bulundurmanız yeterli olacaktır.

Sınavlarınız her ders için çoktan seçmeli test şeklinde olmaktadır ve her bir ders 100 ders notu üzerinden değerlendirilmektedir. Her soru 5 puan değerindedir ve her ders için toplamda 20 soru bulunmaktadır. Her soruda 4 şık bulunmaktadır. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara ek olarak ise, 4 yanlış bir doğruyu götürmemektedir. Sınavlar cumartesi ve pazar günleri 4 oturum şeklinde yapılmaktadır. Oturumlar sabah (09:00) ve öğlen (10:00) yapılmaktadır. Kişiler almış oldukları derslere göre bu oturumlara katılmaktadırlar.

Açık Liseden mezun olmak için ise belli bir puan almanız gerekmektedir. Kişilerin açık liseden mezun olmaları için en az 192 krediye sahip olmaları gerekmektedir. Her dersten geçmek için 45 puan yeterli olacaktır ancak bu puanlar diploma notunuzu etkilediği için dersleri yüksek bir notla geçmeniz sizlerin yararına olacaktır.

Güvenlik Görevlisi

Yasalara göre özel güvenlik görevlisi (ÖGG) olarak çalışabilmek için özel güvenlik sertifikası sahibi olunması şarttır. Nezdinizde ve veya kurumunuza veyahut firmanızda çalışan özel güvenlik görevlisinin kimlik kartına sahip olup olmadığını öğrenmek için yapacağınız şey özel güvenlik sınav sonuçları sitesini kullanarak kişinin özel güvenlik kimlik kartı ve dolayısıyla ÖGG sertifikasına sahip olup olmadığını bulmaktır.

Bunun için ÖGG sorgulama sayfasında personelin TC kimlik numarasını , hangi güvenlik sınavına girdiğini ve sınav türünü bilmek ve özel güvenlik sorgulama sayfasındaki formu bu kurallar dahilinde doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin ÖGG sertifika ve ÖGG kimlik kartı sorgulaması sonuçlarının doğru çıkmabileceğini de önemle hatırlatırız.

Ayrıca Özel güvenlik sertifikaları hakkında daha fazla bilgi için sertifikalar ve ÖGG için güvenlik meslek içi eğitimi bağlantılarını inceleyebilirsiniz.

Ehliyet Sınavı giriş yeri

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı  tarafından düzenlenen Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavı Giriş Yerleri her yeni ehliyet sınavı için yeniden ve değişik tarihlerde düzenlenmektedir.

04.07.2009 tarihli ehliyet sınavı giriş yerini sorgulama amacı ile şu linki tıklayın.

Tüm eski ve yeni ehliyet sınavları için ise bu bağlantıyı ziyaret etmeniz önerilir.

Dikkat: Sorgulama esnasında TC. Kimlik No girmeniz gerekmektedir.