Etiket arşivi: Siyasi

Siyasi Parti Üyeliği

Siyasi parti üyeliği sorgulama konusu şu günlerde oldukça tartışılan bir konu. Siyasi parti üyelik sorgulaması için Yargıtay sitesinde oluşturulan sayfada kişilerin TC Kimlik numarası ve Nüfus cüzdanı seri no’larıyla sorgulama yapmak mümkün.

Bir kişinin hangi siyasi partiye üye olduğunu sorgulamak için bu linke girip Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık numarasını ve Nüfus cüzdanı seri numaralarını vererek bulabilirsiniz.

Konunu ne kadar hukuki olduğu ise tartışmalı. Gerçi bir kişinin hangi partiye oy verdiği veya siyasi görüşü gizli olmasına rağmen, kişinin bir siyasi partiye ÜYE olması halinde artık bunun gizli olmayacağı düşünülmekte. Oy vermeyle, siyasi parti üyeliği farklı şeyler olup, bir parti üyesinin kayıt altında tutuluyor olması da hem Anayasa hukukuna hem de Siyasi partiler kanununa ters değil.

Diğer taraftan kimlik bilgileri elinizde olan birinin, örneğin bir iş başvuru cv.si olabilir, veya kimliğinizin fotokopisini verdiğiniz herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş olabilir, buradaki yetkililer sizin bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı araştırmaları son derece kolay olduğundan, bir çok konu politize edilebilecek gibi görünüyor.  Kimi insan “ben kendim üye oldum, bilinmesinde sakınca yok, tam tersine bilinsin” derken bir kısım insan ise “bu benim özel ve siyasi tercihim, herkesin benim siyasi parti üyeliğimi bilmesine gerek yok” demekte.

buy kamagra online

Konu hakkındaki ayrıntılı hukuki tartışma için bakınız.