Etiket arşivi: Skor

Kredi Notu

Kredi notu sorgulama ve kredi notu öğrenme:

Kredi notu neye yarar, kredi notu neden düşer, kredi notunun kaç olması lazım, findeks kredi notu sorgulama, kredi notu ne işe yarar, kredi notu düzeltme, merkez bankası kara liste sorgulaması hakkında bilgiler;

Kredi notu nedir?

Kredi notu tüketicilerin bankalar ve finans kuruluşları arasında yaptığı işlemler sonucu oluşan kredi skorudur. Bu kredi skorunu Türkiye’nin önde gelen 9 bankası tarafından kurulan kredi kayıt bürosu tarafından analiz edilerek kredi skoru çıkartılır sonrasında bu skor kredi notu olarak değerlendirilir.

Kredi Notu Ne işe Yarar?

Kredi notu ülkemizde hizmet sunan finans kurum ve kuruluşları tarafından müşterilerini finanse ederken ele aldıkları bir kriterdir. Tüketiciler finans kurumlarından kredi yada kredi kartı başvurusu yaptıkları zaman kredi notu ve kredi risk raporu baz alınır ve bu bağlamda finans kurum ve kuruluşları tüketicileri bu veriler doğrultusunda kredi skoruna göre finanse ederler.

Kredi notunun Kaç Olması Lazım?

Ülkemizde kredi risk değerlendirme kurumu müşterilerinin kredi skorlarını belirlemek için müşteri risk tablosu

çıkarır bu değerlendirme rakamsal olarak 0’dan başlar ve en yüksek 1900’a kadar çıkar bu rakamlar arasında bir kredi risk raporu tablosu hazırlanır bu tabloyu aşağıdaki resimde anlattık aşağıdaki veriler findeks verileridir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Kredi Notu Skor Tablosu

Kredi notunu öğrenmenin bir çok kanalı mevcuttur. bunun için kurulmuş bir kurum olan findeks’e üye olarak kredi notunu sorgulayabilirsiniz. Findeks kredi notu sorgulama işlemi ücretlidir. Aynı zamanda çalışmış olduğunuz finans kurumlarının bir kısmı da kredi notu sorgulama işlemine izin vermektedir.
Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak için buraya tıklayın.

Konuda bulunan kavramlar:

  • banka kredi notumu nasil ogrenirim