Etiket arşivi: TC Kimlik no

2019 Belediye seçimleri seçmen kaydı

2019 Belediye seçimleri seçmen kaydı

2019 Belediye seçimleri seçmen kaydı sorgulama

YSK  seçmen kaydı sorgulama hizmeti 2019 yerel yönetim seçimlerinde iki alternatif ile yapılabiliyor.

  1. YSK Seçmen Sorgulama (TC kimlik no ile)
  2. YSK Seçmen kaydı sorgulama (Yeni Kimlik kartı seri no ile)

SORGULAMA EKRANI :

belediye seçimleri seçmen kaydı sorgulama (ysk)

 

 

 

 

 

 

OY KULLANMA YERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Nerede oy kullanacağım sorusunun cevabını öğrenmek için tık

YSK mobil uygulama (ios,android) için tık

e-Devlet üzerinden seçim yeri sorgulamak için tık

 

Yüksek Seçim Kurulu, seçmenlerin oy kullanma yerlerini sorgulama işlemleri sürüyor.

Muhtarlıklara asılan listelerden adlarını ve oy kullanacak yerlerine bakma fırsatı bulamayan ve gerekli kontrolleri yapamayanlar, nerede oy kullanacaklarını araştırmaya başladı.

5 Şubat 2019 tarihinden itibaren YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır araştırması yapanlar linklere tıklamak aracılığı ile 2019 belediye (yerel seçimler) seçmen kaydı sorgulama yapılabilir.

TC.Kimlik Numarası

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün “TC Kimlik Numarası Sorgulama” sayfası yolu ile  TC Kimlik no sorgulaması yapmak mümkün.

TC Kimlik Numarası Sorgulamak için, “TC Kimlik No Sorgulama Ekranı”ndaki bütün form alanlarını eksiksiz olarak doldurmalısınız. TC Kimlik No’sunu öğrenmek için vatandaşın ilk önce nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçeyi seçmesi gerekir. Daha sonra sağ ve soldaki alanlardan (*)  size uygun olanını doldurarak TC kimlik numarasını öğrenebilirsiniz. (Üst üste otomatik sorgulamaları engellemek ve güvenlik için Resim doğrulama gerektirmektedir.)

TC kimlik numarası sorgulama

(*) 1.ci seçenek:  Cilt no, Aile sıra no, Birey No. alanlarına ilişkin bilgileri doldurmak.

2.ci seçenek: Baba adı, Anne adı, Doğum tarihi, cinsiyet alanlarını ilişkin verileri doldurmak.

TC Kimlik Numarası öğrenmek için şu linke tıklayınız.

Not: Doğrulama sistemi Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından güvenlik (kişi özel bilgileri güvenliği) ve sisteme çok fazla yük bindirmesi nedenleri ile Temmuz 2009 tarihi itiabariyle uygulamadan kaldırılmıştır.

Adres

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün “Yerleşim Yeri Doğrulama” sayfası ile,  adres sorgulama yapabilir, adres bilgilerini doğrulayabilirsiniz. Adres doğrulama işlemi için “Adres Kayıt Sorgulama” ekranına TC Kimlik no. girmeniz, bundan sonra il, ilçe ve cadde (ikametgah) bilgilerini belirtmeniz gereklidir.

Adres Sorgulama

Adres sorgulaması için BU sayfa aracılığı ile Adres Kayıt Sistemi içerisinde kayıtlı olup olmadığınızı veya adresinizin doğru olup, olmadığını sorgulamak mümkün.

Adres sorgulama/doğrulama işlemine başlamak için TC. Kimlik Numarası ve resimde görülen doğrulama sayısını ilgili alanlara girerek sonraki tuşuna basmalısınız.

Siyasi Parti Üyeliği

Siyasi parti üyeliği sorgulama konusu şu günlerde oldukça tartışılan bir konu. Siyasi parti üyelik sorgulaması için Yargıtay sitesinde oluşturulan sayfada kişilerin TC Kimlik numarası ve Nüfus cüzdanı seri no’larıyla sorgulama yapmak mümkün.

Bir kişinin hangi siyasi partiye üye olduğunu sorgulamak için bu linke girip Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık numarasını ve Nüfus cüzdanı seri numaralarını vererek bulabilirsiniz.

Konunu ne kadar hukuki olduğu ise tartışmalı. Gerçi bir kişinin hangi partiye oy verdiği veya siyasi görüşü gizli olmasına rağmen, kişinin bir siyasi partiye ÜYE olması halinde artık bunun gizli olmayacağı düşünülmekte. Oy vermeyle, siyasi parti üyeliği farklı şeyler olup, bir parti üyesinin kayıt altında tutuluyor olması da hem Anayasa hukukuna hem de Siyasi partiler kanununa ters değil.

Diğer taraftan kimlik bilgileri elinizde olan birinin, örneğin bir iş başvuru cv.si olabilir, veya kimliğinizin fotokopisini verdiğiniz herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş olabilir, buradaki yetkililer sizin bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı araştırmaları son derece kolay olduğundan, bir çok konu politize edilebilecek gibi görünüyor.  Kimi insan “ben kendim üye oldum, bilinmesinde sakınca yok, tam tersine bilinsin” derken bir kısım insan ise “bu benim özel ve siyasi tercihim, herkesin benim siyasi parti üyeliğimi bilmesine gerek yok” demekte.

buy kamagra online

Konu hakkındaki ayrıntılı hukuki tartışma için bakınız.

TC Kimlik No Doğrulama hizmeti

Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel müdürlüğü tarafından ansızın durdurulan TC. no doğrulama servisi birçok kişiyi ve siteyi mağdur etti.

Ciddi bir üye topluluğu oluşturmak isteyen siteler, sitelerine üyelik başvurusunda bulunanların TC kimlik no’larını onaylayarak almaktayken, NVİ. TC Kimlik numarası doğrulama servisinin kaldırılmasıyla üye olurken verilen kimlik numaralarının doğruluğunu kontrol edemez oldu.

Ancak çok geçmeden bir kısım webmaster;  Vatandaşlık numaralarındaki algoritmayı keşfederek, TC kimlik numarası doğrulama scripti yazdılar ve TC kimlik numarası doğrulama hakkında NVİ.den bağımsız bir kod geliştirdiler.

Örnek bir sayfa vermek gerekirse TC kimlik no doğrulama sayfası gösterilebilir.

Artık bundan sonraki aşamanın algoritmanın tam olarak çözümlenerek TC Vatandaşlık no ile kişi ve adres bilgilerine ulaşmak olduğunu söylemek abartı olmaz.

Seçmen Sandık Bilgisi

Seçmen Sandık Bilgisi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) resmi internet sitesinde bulunan Seçmen Sandık Bilgisi Sorgulama sayfası yolu ile Seçmen Sorgulama yapabilirsiniz. Seçmen Sorgulaması sistemine giriş için, Sandık bilgisi sorgu ekranındaki tüm alanların tümünü eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Seçmen Sandık Sorgulama

Hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenmek için TC Kimlik No’nuzu girmeniz yeterli olacaktır. Seçmen sandık bilgisi sorgulamak için şu linke tıklayınız.

Not: Güvenlik ve otomatik aramaları engellemek için resim doğrulaması istenmektedir.