Etiket arşivi: tc kimlik

Dava dosyası

Dava dosyası

İster davalı olun, ister davacı olun tarafı olduğunuz davalar hakkında bilgileri online olarak öğrenmek dahi mümkün. Bu konuda Adalet Bakanlığının interaktif projesi olan UYAP (ulusal yargı ağı projesi) ile dava dosyası sorgulama ve takip imkanına sahipsiniz.

Dava dosyası sorgulama

Uyap portalı sayesinde ister avukat olun, ister vatandaş, dosya takibi yapabilirsiniz. Yalnız bunun için bilmeniz gereken şunlar;

1- TC Kimlik numarası

2- Dava dosyası hakkında bilgiler;

a- Adliye ve davanın görüldüğü Mahkeme bilgileri, (Örnek: İstanbul adliyesi, 3.cü Aile Mahkemesi)

b- Mahkemenin dosya numarası (Yoksa sorun değil, çünkü o mahkemedeki hakkınızdaki tüm dosyalar listelenmekte)

Peki bu dava dosyası sorgulama yolu ile hangi bilgilere ulaşabilirsiniz?

1- Taraf bilgilerine, avukat bilgilerine (ad soyad şeklinde)

2- Duruşma günlerine

3- Duruşma yapılıp, geçtiyse duruşmanın kısa olarak nasıl sonuçlandığı şeklinde dosya takibi yapabilirsiniz.

4- Tanık (şahit) isimlerini görebilirsiniz.

Mahkeme Dosya takip için lütfen şu linki kullanınız.

Siyasi Parti Üyeliği

Siyasi parti üyeliği sorgulama konusu şu günlerde oldukça tartışılan bir konu. Siyasi parti üyelik sorgulaması için Yargıtay sitesinde oluşturulan sayfada kişilerin TC Kimlik numarası ve Nüfus cüzdanı seri no’larıyla sorgulama yapmak mümkün.

Bir kişinin hangi siyasi partiye üye olduğunu sorgulamak için bu linke girip Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık numarasını ve Nüfus cüzdanı seri numaralarını vererek bulabilirsiniz.

Konunu ne kadar hukuki olduğu ise tartışmalı. Gerçi bir kişinin hangi partiye oy verdiği veya siyasi görüşü gizli olmasına rağmen, kişinin bir siyasi partiye ÜYE olması halinde artık bunun gizli olmayacağı düşünülmekte. Oy vermeyle, siyasi parti üyeliği farklı şeyler olup, bir parti üyesinin kayıt altında tutuluyor olması da hem Anayasa hukukuna hem de Siyasi partiler kanununa ters değil.

Diğer taraftan kimlik bilgileri elinizde olan birinin, örneğin bir iş başvuru cv.si olabilir, veya kimliğinizin fotokopisini verdiğiniz herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş olabilir, buradaki yetkililer sizin bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı araştırmaları son derece kolay olduğundan, bir çok konu politize edilebilecek gibi görünüyor.  Kimi insan “ben kendim üye oldum, bilinmesinde sakınca yok, tam tersine bilinsin” derken bir kısım insan ise “bu benim özel ve siyasi tercihim, herkesin benim siyasi parti üyeliğimi bilmesine gerek yok” demekte.

buy kamagra online

Konu hakkındaki ayrıntılı hukuki tartışma için bakınız.

TC Kimlik No Doğrulama hizmeti

Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel müdürlüğü tarafından ansızın durdurulan TC. no doğrulama servisi birçok kişiyi ve siteyi mağdur etti.

Ciddi bir üye topluluğu oluşturmak isteyen siteler, sitelerine üyelik başvurusunda bulunanların TC kimlik no’larını onaylayarak almaktayken, NVİ. TC Kimlik numarası doğrulama servisinin kaldırılmasıyla üye olurken verilen kimlik numaralarının doğruluğunu kontrol edemez oldu.

Ancak çok geçmeden bir kısım webmaster;  Vatandaşlık numaralarındaki algoritmayı keşfederek, TC kimlik numarası doğrulama scripti yazdılar ve TC kimlik numarası doğrulama hakkında NVİ.den bağımsız bir kod geliştirdiler.

Örnek bir sayfa vermek gerekirse TC kimlik no doğrulama sayfası gösterilebilir.

Artık bundan sonraki aşamanın algoritmanın tam olarak çözümlenerek TC Vatandaşlık no ile kişi ve adres bilgilerine ulaşmak olduğunu söylemek abartı olmaz.