Etiket arşivi: yargıtay

Yargıtay Dosya Sonucu

Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi :

Yargıtay, tüm Türkiye’deki yerel mahkemelerin dosya hakkında vermiş olduğu karar için yapılan temyiz başvurusu sonucunda bu dosyaların yeniden incelenmesi, kararda yanlışlık veya eksik inceleme varsa BOZMA, bölgesel mahkeme kararı yerinde ise ONAMA kararı veren en yüksek mahkemedir.

Yargıtay’a gitmiş dava dosyası ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi hem vatandaşlar hem de avukatlar için mümkündür. Bu işlemlerde hem dosya sonuç hem de dosya takibi yapılabilir.

Yargıtay’ın vatandaşlar için hazırladığı internet sitesindeki “Yargıtay Dosya Sorgulama” sayfası ile online bir şekilde Yargıtay Dosya Sorgulaması yaparak sonuçları sizi ilgilendiren davanın temyiz incelemesi sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay dosya takip işlemi için  karşınıza gelen ekranındaki tüm bilgileri tam olarak doldurunuz. Yargıtay Dosya Sorgulamasını, mahkeme bilgilerini kullanarak  veya hangi daireye gittiyse daire bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz. Sonuç olarak bu yolla dosyanızın durumunu, karara bağlanıp bağlanmadığını Yargıtay Dosya sonuç bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bozulmasına karar verildi ise –> Doysa kararı ilk veren mahkemeye (adliyeye) geri gönderilir, yeniden duruşma günü tebliğ edilerek Yargıtay sonucu ile verilen karar tatbik edilir ya da mahkeme kararında ısrar eder, yani direnir. Bu durumda tekrar Yargıtay’a gider.

Onanmasına karar verildi ise –> Mahkemenin kararı doğrudur. Dava türüne göre Karar düzeltme veya iade-i muhakame yolları dışında başka bir hukuk yolu kalmamıştır.  (Karar sonuçları hakkındaki hukuki bilgileri Hukuki Net hukuk sitesi yoluyla öğrenebilirsiniz.)

Dosyanız hakkındaki Yargıtay sonuçları için resmi site adresi: http://vatandas.yargitay.gov.tr

Siyasi Parti Üyeliği

Siyasi parti üyeliği sorgulama konusu şu günlerde oldukça tartışılan bir konu. Siyasi parti üyelik sorgulaması için Yargıtay sitesinde oluşturulan sayfada kişilerin TC Kimlik numarası ve Nüfus cüzdanı seri no’larıyla sorgulama yapmak mümkün.

Bir kişinin hangi siyasi partiye üye olduğunu sorgulamak için bu linke girip Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık numarasını ve Nüfus cüzdanı seri numaralarını vererek bulabilirsiniz.

Konunu ne kadar hukuki olduğu ise tartışmalı. Gerçi bir kişinin hangi partiye oy verdiği veya siyasi görüşü gizli olmasına rağmen, kişinin bir siyasi partiye ÜYE olması halinde artık bunun gizli olmayacağı düşünülmekte. Oy vermeyle, siyasi parti üyeliği farklı şeyler olup, bir parti üyesinin kayıt altında tutuluyor olması da hem Anayasa hukukuna hem de Siyasi partiler kanununa ters değil.

Diğer taraftan kimlik bilgileri elinizde olan birinin, örneğin bir iş başvuru cv.si olabilir, veya kimliğinizin fotokopisini verdiğiniz herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş olabilir, buradaki yetkililer sizin bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı araştırmaları son derece kolay olduğundan, bir çok konu politize edilebilecek gibi görünüyor.  Kimi insan “ben kendim üye oldum, bilinmesinde sakınca yok, tam tersine bilinsin” derken bir kısım insan ise “bu benim özel ve siyasi tercihim, herkesin benim siyasi parti üyeliğimi bilmesine gerek yok” demekte.

buy kamagra online

Konu hakkındaki ayrıntılı hukuki tartışma için bakınız.

İçtihat

İçtihat Sorgulama

Bilindiği üzere içtihatlar; Yerel mahkemelerin verdiği kararların yüksek mahkemelere temyiz incelemesi için gönderilmesi sonucunda bu yüksek mahkemelerin verdiği kararlardır. Örnek: Anayasa Mahkemesi (AYM), Danıştay, Yargıtay kararları…

Yargı kararları ve içtihatlar

Yargı kararları

İçtihatlar özellikle görülen davalarda emsal karar olarak kullanılarak hukukun boşkularının doldurulmasına yararlar. Anayasa mahkemesi kararları, Danıştay kararları ve Yargıtay içtihatları bu türden tamamlayıcı mevzuat olarak adlandırılırlar.

Bu açıdan internette üzerinde içtihat sorgulama yapabileceğiniz bir çok kaynak vardır. Bu içtihatlara erişerek görülmekte olan davalarda emsal kararları mahkemeye sunarak hukuki mevzuat açısından benzerlerini göstererek hakimin lehe karar vermesinde etkili olabilirsiniz.

İçtihat sorgulaması yapabileceğiniz bazı adresler aşağıdadır:

İçtihat arama motoru

İçtihatlar

Mevzuat ve içtihatlar