Etiket arşivi: Yerleri

YGS Sınav Giriş Yeri

YGS Sınav Giriş Yeri Sorgulama

YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı demektir.

Yükseköğretim okumak isteyen öğrenciler için yapılan bu sınav, bu sürecin ilk aşamasıdır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda öğrenciler 4 dersten sorumludurlar.

Bu dersler; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’dir. Her dersten 40 soru sorulmaktadır ve 160 soruluk bu sınav için verilen süre de 160 dakikadan oluşmaktadır.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı 6 puan türüne göre hesaplanmaktadır. Sayısal okuyan öğrenciler YGS-1 ve YGS-2’den, sözel okuyan öğrenciler YGS-3 ve YGS-4’ten, eşitlik ağırlık okuyan öğrenciler YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden sorumludurlar.

Her sene Mart ayında yapılan bu sınava 1 milyondan fazla öğrenci girmektedir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı saat 10.00’da başlıyor ve 12.40’ta bitiyor.

YGS Sınav Giriş Yeri Nasıl Öğrenilir?

YGS sınav giriş yerlerini bulmak için online olarak internet üzerinden erişebiliyorsunuz. Önceden evinize posta yoluyla iletilen YGS sınav giriş yerleri artık online sistem üzerinden iletilmektedir. Ayrıca sınav giriş kağıdına da sınav giriş yerlerini öğrendiğiniz sayfa üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Unutmayınız ki YGS sınav giriş kağıdınız olmadığı durumda sınava alınmayacaksınız. Yükseköğretime Geçiş Sınavı giriş yerleri için yapmanız gerekenler neler açıklayacağız.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı sınav giriş yerleri için ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ni kullanmanız gerekiyor. Size bu sayfaya direkt olarak ulaşabileceğiniz bir link sunacağız. Bu linke tıkladığınız durumda ilk yapmanız gereken “Sınava Giriş Belgesi Dökümü” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından işlem yapacağınız yılı seçiniz.

 

Daha sonra YGS sekmesine tıklayınız. Tıkladığınız durumda Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapmanız istenecektir. Burada T.C. kimlik numaranızı ve sistem şifrenizi girmeniz gerekecektir. Son olarak da giriş tuşuna tıklayınız.

 

Karşınıza gelecek olan ekranda sol kısımda bulunan “Sınav Başvurularım” sekmesine tıklayınız. Gelen seçeneklerde YGS seçeneğine tıklayınız. Daha sonraki ekranda da “Başvuru Kayıt Görüntüle” sekmesine tıkladığınızda YGS sınav giriş yerlerine ulaşabilirsiniz.

YGS Sınav Giriş Yerleri İçin TIKLAYINIZ!

AÖL Sınav Giriş Yerleri

AÖL açılımı ile Açık Öğretim Lisesi sınavı demektir. Her sene düzenli olarak Milli eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yapılan bu sınav sayesinde liseyi örgün öğretim dışında alan kişiler yararlanmaktadır. Bu açık lise kapsamında kişiler öğretimlerini tamamlayabilmektedirler.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yapılamakta olan açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavlarının tarihi belli olmuştur ve 2016 yılı bahar yılı ilk sınavları gerçekleşmiştir. Bunlara ek olarak bahar dönemi 2. sınavlarında zamanı yaklaşmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklama kapsamında ise, bahar dönemi Açık Öğretim Lise sınav yerleri belli olmuştur.

2016 yılı kapsamda yapılan sınavların ilk aşaması 2-3 Ocak tarihlerinde gerçekleşmiştir. Bahar dönemi 2. sınavları ise, 19-20 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Yapılan açıklama göre ise sınav sonuçları 28 Nisan 2016 tarihinde açıklanacak ve sizler internet üzerinden sonuçlarınızı öğrenebileceksiniz.

Açık Öğretim Lise sınav yerleri ve giriş belgeleri de aynı sistem üzerinden edinebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımlar sayesinde sizlerde işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir ve giriş yerlerinizi öğrenerek aynı zamanda giriş belgelerinizi de edinebilirsiniz.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığınca bugün açıklanan sınav yerlerine ek olarak bazı açıklamalarda yapılmıştır.  Bakanlıkça “güvenlik nedeniyle bazı sınav bölgeleri iptal edilmiştir. İptal edilen sınav bölgelerinde sınava girecek öğrencilerin uygun sınav bölgelerine yerleştirme işleminin yapılması nedeniyle sınav giriş yerlerinin açıklaması gecikmiştir.” açıklaması yapılmıştır. Güvenlik nedeniyle bazı bölgelerde sınavlar iptal olmuştur.

Sınav yerinizi ve giriş belgenizi almak için ise Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesini kullanmanız gerekmektedir. Bu kapsamda sadece öğrenci numaranız, şifreniz ve ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sınav bilgilerinizi ekran üzerinde bulabilirsiniz. Çıktısını alarak belirtilen saatten en az 1 saat önce sınav yerinde olmanızı tavsiye ederiz. Sınav için, sınav giriş belgeniz ve kimliğiniz (pasaport, ehliyet gibi) bulundurmanız yeterli olacaktır.

Sınavlarınız her ders için çoktan seçmeli test şeklinde olmaktadır ve her bir ders 100 ders notu üzerinden değerlendirilmektedir. Her soru 5 puan değerindedir ve her ders için toplamda 20 soru bulunmaktadır. Her soruda 4 şık bulunmaktadır. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara ek olarak ise, 4 yanlış bir doğruyu götürmemektedir. Sınavlar cumartesi ve pazar günleri 4 oturum şeklinde yapılmaktadır. Oturumlar sabah (09:00) ve öğlen (10:00) yapılmaktadır. Kişiler almış oldukları derslere göre bu oturumlara katılmaktadırlar.

Açık Liseden mezun olmak için ise belli bir puan almanız gerekmektedir. Kişilerin açık liseden mezun olmaları için en az 192 krediye sahip olmaları gerekmektedir. Her dersten geçmek için 45 puan yeterli olacaktır ancak bu puanlar diploma notunuzu etkilediği için dersleri yüksek bir notla geçmeniz sizlerin yararına olacaktır.

YDS Sınavı Giriş Yerleri

YDS Sınavı Giriş Yerleri

YDS, açılımı ile birlikte Yabancı Diller Sınavı demektir. Her sene ÖSYM tarafından belirli tarihlerde uygulanmaktadır.

Yabancı Diller Sınavı, KPDS, ÜDS, KPSS İngilizce ve TUS İngilizce sınavlarının birleşmesi ile birlikte tek bir çatı altında toplanmıştır ve bu anlamda kişiler sınav açısından daha adaletli değerlendirilmeye başlanmıştır.Bu sınav 7.04.2013 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu sınav nisan ve eylül aylarında olmak üzere yıl içerisinde 2 defa uygulanmaktadır.

Sınav ise 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu durumda;

90 – 100 arası puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arası puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arası puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arası puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arası puanlar (E) seviyesi olarak belirlenmiştir.

YDS’ye girebilmeniz için ise bazı şartları bulundurmanız gerekmektedir. Bu kapsamlar dahilinde ise, sınav giriş yerlerini öğrenebilir ve YDS giriş belgenizi kolaylıkla edinebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip etmenizdir.

Yabancı Diller Sınavına Kimler Girebilir?

  • Doçent ve doktora adayları ve sanatta yeterlik adayları.
  • Yüksek lisans programlarına girecek olan kişiler
  • Lisans programlarının son sınıfında veya bir önceki dönemde okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi almak isteyenler kişiler
  • Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olan ve aynı zamanda dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. sebebiyle yabancı dil bilgisi düzeyini öğrenmek isteyen bireyler
  • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) veya Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) adayları
  • KPSS’ye girecek olan adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun isteği üzerine yabancı dil seviyesini kanıtlamak isteyen kişiler.
  •  üniversite ya da yüksek okul mezun olmuş ve herhangi bir yerde çalışmamasına rağmen ingilizce dil seviyesini öğrenmek isteyen kişiler YDS’ye girebilmektedirler.

YDS Sınavı Giriş Yerleri Nasıl Sorgulanır?

YDS giriş belgelerinizi öğrenmeniz ise bizlere sunulun online uygulamalar sayesinde oldukça kolay olmaktadır. Bunun için yapmanız gereken ÖSYM’nin resmi internet sitesine gitmenizdir. Bu site üzerinden TC kimlik numaralarınızı ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

ÖSYM bu sene kişilerin adreslerine sınav belgelerini göndermeyecektir. Bu yüzden kişilerin sınav yerlerini öğrenmek için YDS giriş belgelerini bu internet sitesi üzerinden yazıcı ile çıkarmaları gerekmektedir. Bu kapsamda ise, kişilerin fotoğrafının ve bilgilerinin görünür olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu giriş belgenizin üzerinde, sınav yeriniz, sınıf ve sıra bilgileriniz gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sınava girmeden önce mutlaka sınav giriş belgenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri kimlik belgesi, tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını belgeleyen fotoğraflı resmi belgesi, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kartları ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi Avukat Kimlik Belgesi, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartını da kişilerin yanında bulundurması gerekmektedir. Diğer belgeler sınava kabul edilmeyecektir.

ALES Giriş Yerleri

ALES Giriş Yerleri

ALES, açılımı ile birlikte Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı demektir. Yükseköğretim kurumlarında çalışmakta olan araştırma görevlisi, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı, okutman, öğretim görevlisi ve uzman kadrolarına veya öğretim elemanı dışındaki kadrolarda çalışabilmek için girmiş oldukları sınavdır. Türkiye’de lisansüstü eğitimi almak isteyen kişilerin ALES’ten belirli bir puan almaları gerekmektedir.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ve konservatuarlara yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlilik öğrencilerinin diğer kişilerden farklı olarak ALES’e girmelerine gerek yoktur. Fakat, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile konservatuarlardaki doktora programlarına başvuracak kişiler üniversite ya da yüksek teknoloji enstitüsü senatoları tarafından ALES’den belirli bir puan almaları gerekmektedir.

ALES yıl içerisinde 2 defa yapılmaktadır. Güz dönemi ve Bahar dönemi olmak üzere sınavlar düzenlenmektedir. Geçtiğimiz güz döneminde gerçekleşen ALES’e ek olarak, bahar döneminde yapılacak olan sınavın giriş yerleri belli olmuştur. Bahar döneminde gerçekleşecek olan ALES için sınav yerinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Sınav yerini öğrenmek için yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde sınava nerede gireceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan ALES için yapılan açıklama ise şöyledir; “8 Mayıs 2016 tarihinde, saat 09.30’da yapılacak olan 2016 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (2016 ALES- İlkbahar Dönemi); başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.”

Sınav giriş yerlerinizi öğrenebilmek için ise yapmanız gereken ÖSYM sistemi üzerinden yapacak olduğunuz işlemlerdir. Adaylar, sınav giriş yerlerini  T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile birlikte ÖSYM’nin sitesi üzerinden kolaylıkla öğrenebilmektedirler.

ALES giriş belgesinin üzerinde kişinin sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile birlikte fotoğrafı bulunacaktır. Belenin üzerinde kişinin fotoğrafının bulunması zorunlu olmaktadır. Kişiler sınav giriş belgelerini  yazıcıdan dökümünü edinmeleri gerekmektedir. Kişilerin belge üzerindeki fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav giriş belgesinin siyah-beyaz veya renkli çıktı olmasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Ancak bu giriş belgesi olmadan sınava alınmanız söz konusu olmayacaktır. Giriş belgesinin ön ve arka yüzünde ÖSYM”nin vermiş olduğu bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. durumların oluşmaması gerekmektedir.

Sınava giren kişilerin ALES giriş belgesinin yanı sıra yanlarında fotoğraflı kimliklerini de bulundurmaları gerekmektedir. Yapılan açıklamalar kapsamında “Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi” ile sınava girebilecekleri belirtilmiştir. Sınav giriş belgelerinin yanı sıra bu belgelerden birine sahip olmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınava girmek için başka bir belgeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Sınava girecek olan kişilerin, sınav yerlerini öğrendikten sonra, girecekleri binaya nasıl ulaşımın sağlandığını bilmeleri gerekmektedir. Ayrıca sınav binanızı önceden görmek sizlerin için avantajlı olacaktır.