Etiket arşivi: Zaman

DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), her yıl ÖSYM tarafından bir defa gerçekleştirilir. Ön lisans eğitimini lisans eğitimine tamamlamak isteyenler, DGS’ye girecekler. DGS bu yıl 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacaktı ancak erken seçim nedeni ile sınav tarihi ertelendi. Sınava girecek olan adaylar, sınav öncesinde ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden sınav giriş belgelerini alacaklar.

DGS Ne Zaman Yapılacak?

2018 DGS için başvurular, 16-24 Mayıs tarihlerinde alındı. ÖSYM tarafından açıklanan 2018 sınav takvimine göre DGS 21 Temmuz Cumartesi günü yapılacak. DGS sonuçlarının ilan edilmesi ile de adaylar için tercih süreci başlamış olacak.

DGS’de Kaç Soru Sorulacak?

81 il merkezinde gerçekleştirilecek olan DGS’de adaylara sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden 120 soru sorulacak. Sorular çoktan seçmeli olacak ve adaylara sorular için 150 dakika da süre verilecek. Sınavda yapılacak olan 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürecek. Kılavuzda yer alan açık öğretim lisans programları için tercih yapmak isteyen adayların, DGS’ye girmesi gereklidir.

Sınava Giderken Adayların Yanında Bulundurması Gerekenler

Sınavda adayların yanında bulundurması gerekenler;

 • T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport
 • 2018 DGS sınav giriş belgesi; Sınava girecek olan adaylar, ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifrelerini kullanarak sınav giriş belgelerini alabilirler. Sınav giriş belgesi yazıcıdan siyah-beyaz ya da renkli olarak çıkartılabilir. Belgede adayın fotoğrafın bulunmasına dikkat edilmesi gerekir. Sınav giriş belgeleri genel olarak ÖSYM tarafından sınav tarihinden yaklaşık bir hafta öncesinde yayınlanır. DGS sınav giriş belgesi adayın sınava hangi bina, salon ve sırada gireceğini belirtir. Aksi bir yerde sınava girilmesine izin verilmez. Aday sınav günü giriş belgesini yanında bulundurmazsa, sınav binasına giriş için izin verilmez.

Bu belgeleri noksansız şekilde sınav günü yanında bulundurmayan adaylar, mazereti ne olursa olsun sınava alınmaz. Bir aday bu belgeleri yanında bulundurmadığı halde sınav koordinatörü, ÖSYM temsilcisi ya da sınav görevlisi, bina görevlisi kararı ile herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile bu adayın sınavı geçersiz olarak sayılır.

Sınav başlangıç saati de adaylar için önemlidir. Sınav saatinden önce gelinmesi, gerekli kimlik ve güvenlik kontrollerinin zamanında yapılması için yararlı olur. Sınava geç kalan adayların sınav binalarına girişlerine de izin verilmez. Sınav salonundan, sınav esnasında sebebi her ne olursa olsun çıkan adayların sınavları geçersiz sayılır ve adayın sınav binasından çıkışına da bir süre izin verilmez. Sınava girecek olan adayların ÖSYM tarafından belirlenen kurallara dikkat edilmesi ve uyulması gerekir. Aksi halde kurallara uymayan adayların sınavları da geçersiz olarak sayılır.

 

Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Öğretmenler günü, Türkiye’de her yıl 24 Kasım’da kutlanır. Bu önemli gün, 1994 yılından beri pek çok ülke tarafından, Türkiye’den farklı olarak 5 Ekim tarihinde kutlanmaya devam eder. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Mısır, Fas gibi 12 Arap ülkesi ise tarihi ve kültürel özelliklerine göre Öğretmenler Günü’nü 28 Şubat’ta kutlar. Türkiye’de Öğretmenler Günü neden 24 Kasım’da kutlanır?

Öğretmenler Günü Tarihçesi

Türkler, Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmıştır. 8. yüzyılda İslamiyet’in kabul edilmesiyle Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçiş yapılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın  kazanılmasının ardından, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet kuruldu. Bu dönemde Mustafa Kemal Atatürk ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda birçok yeniliği başlattı. Bu yeniliklerden bir tanesi de 1 Kasım 1928’de çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.

Latin alfabesinin kabul edilmesinin ardından yeni harflerin öğrenilmesi, okur yazar sayısının arttırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır. Yeni harflerin öğretilmesi amacıyla, hükümet tarafından ”Millet Mektepleri” adı ile halk eğitim kurumları faaliyete geçirilmiştir. 8 Kasım 1928 tarihinde, Millet Mektepleri’nde eğitim süresinin iki, dört ya da altı ay devam edeceği açıklanmıştır. Eğitimlere katılamayacak durumlarda olanlara da gezici mektepler açılması planlanmıştır. Yine aynı tarihte Millet Mektepleri genel başkanlığına Mustafa Kemal’in getirileceği, Başöğretmen’in de kendisi olacağı açıklanmıştır.

Bakanlar Kurulu tarafından Millet Mektepleri Yönetmeliği 11 Kasım 1928 tarihinde onaylanarak, 24 Kasım 1928 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 1981 yılından beri de her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya devam eder.

MUSTAFA KEMAL’İN ÖĞRETMENLERE YÖNELİK SÖZLERİ

Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz millet adını alma yeteneğini kazanmamıştır.

Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur.

EN GÜZEL ÖĞRETMENLER GÜNÜ ŞİİRLERİ

ÖĞRETMENİM 

Öğrendiğim ilk heceyi,
Sabah, öğlen ve geceyi,
Yalan değil tüm gerçeği,
Sen öğrettin öğretmenim.

Doğru, dürüst yaşamayı,
Defter, kitap taşımayı,
Barış, dostluk paylaşmayı,
Sen öğrettin öğretmenim.

Büyük, küçük kardeşliği,
Çevre, sağlık, temizliği,
Vatan, bayrak ve mertliği,
Sen öğrettin öğretmenim.

Merhamet duygusu sende,
Yürüyorum hep izinde,
Sevgin daima kalbimde,
Benim canım öğretmenim.

ÖĞRENCİ BİR FİDANDIR 
Benim Canım Öğretmenim
Öğrenci bir fidandır,
Öğretmen yağmur. Azıcık ıslatsa
Büyüyüp ağaç olur.
Öğretmendir öğrenciye yol gösteren,
Öğrenciye okumayı öğreten.
Eli kalem tutmazken
Öğretmendir öğrenciye okumayı öğreten.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulaması

Ne Zaman Emekli Olurum?

Bu yazımızda okuyucularımıza SGK ne zaman emekli olabilirim sorgulaması hakkında bilgiler vereceğiz makale içerinde  ne zaman emekli olabilirim ssk, ne zaman emekli olabilirim sms, ne zaman emekli olabilirim sorgulama tc ile, ne zaman emekli olabilirim sicil no ile sorgulama, ne zaman emekli olabilirim bağkur, ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü gibi başlıklar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Doğum tarihinizi, cinsiyetinizi ve Emekli Sandığına tabi hizmetlerin başlangıc ve ayrılış tarihlerini seçiniz.

Halen Emekli Sandığına tabi çalışıyorsanız ayrılış tarihini seçmeyiniz.

Görevden ayrılıp yeniden giriş yapılmışsa her biri için başlangıç ve ayrılış tarihlerini seçiniz.

Eğer diğer sosyal güvenlik kuruluşlarında da geçen hizmetleriniz varsa alt bölümdeki tablodan girişlerini yapınız.

Ne Zaman Emekli Olunabileceğini öğrenmek için Gerekli Bilgiler

   • Doğum Tarihiniz
   • Hizmete Başlama Tarihiniz
   • Maluliyetiniz Var mı ?
   • Erken Yaşlanma Var mı ?
   • SSK Prim Ödeme Gün Sayınız
   • Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız
   • Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız
   • Fiili Gün Sayınız
   • Yurtdışı Gün Sayınız
   • Gerekli bilgileri girip GÖNDER tuşuna basınız.

Ne Zaman Emekli Olabilirim? Sorgusunu Gerçekleştirmek İçin Tıklayınız