TUS Başvurusu


TUS, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın kısaltılmış halidir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın amacı seçilen dalda uzman doktorların yetiştirilmesidir. Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Bu sınava giren öğrenciler aldıkları puan türüne göre bir alan seçerler. Seçtikleri alanda asistan olarak göreve başlarlar ve eğitimleri bittiği durumda uzman doktor ünvanını alırlar. Aynı zamanda aldıkları puana göre tercih yaparak hangi hastanede asistan olarak çalışacakları da belirlenecektir.

Birçok Tıp Fakültesi öğrencisinin hayatını etkileyen, yeni bir hayata adım atmaları sağlayan bu sınav her yıl iki kez yapılmaktadır. Bahar ve güz dönemi olarak Nisan ve Eylül aylarında yapılan bu sınava 10 binden fazla kişi katılır. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda toplam 11 dersten, 200 sorudan sorumlu olan bireylere 200 dk sınav süresi verilir. TUS’a girecek öğrencilerin öncelikle yapması gereken işlem TUS başvurusudur. Bu işlemi nasıl yapacağınızı yazımızın devamında görebilirsiniz.

TUS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın başvurusu online olarak yapılmamaktadır. ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerine giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak TUS başvurusu yapmaya gitmeden önce 110 TL olan sınav ücretini yatırmış olmalısınız. Ardından başvuru için gereken formu da doldurmalısınız. Bu formda doldurmanız gerekenler; kimlik bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, sınava ilişkin bilgileriniz ve imzanızdır. Eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurduğunuzdan eminseniz başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Biz size yazının sonunda bu formu indirebileceğiniz bir link vereceğiz. Bu linklerin yanında TUS başvurusu için gidebileceğiniz başvuru merkezlerinin ve TUS taban puanlarının da linkini vereceğiz.

TUS Taban Puanları İçin TIKLAYINIZ!

TUS Başvuru Merkezleri İçin TIKLAYINIZ!

TUS Başvurusu Formu İçin TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.