Yargıtay Dosya Sonucu


Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi :

Yargıtay, tüm Türkiye’deki yerel mahkemelerin dosya hakkında vermiş olduğu karar için yapılan temyiz başvurusu sonucunda bu dosyaların yeniden incelenmesi, kararda yanlışlık veya eksik inceleme varsa BOZMA, bölgesel mahkeme kararı yerinde ise ONAMA kararı veren en yüksek mahkemedir.

Yargıtay’a gitmiş dava dosyası ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek için Yargıtay dosya sonucu sorgulama sistemi hem vatandaşlar hem de avukatlar için mümkündür. Bu işlemlerde hem dosya sonuç hem de dosya takibi yapılabilir.

Yargıtay’ın vatandaşlar için hazırladığı internet sitesindeki “Yargıtay Dosya Sorgulama” sayfası ile online bir şekilde Yargıtay Dosya Sorgulaması yaparak sonuçları sizi ilgilendiren davanın temyiz incelemesi sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay dosya takip işlemi için  karşınıza gelen ekranındaki tüm bilgileri tam olarak doldurunuz. Yargıtay Dosya Sorgulamasını, mahkeme bilgilerini kullanarak  veya hangi daireye gittiyse daire bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz. Sonuç olarak bu yolla dosyanızın durumunu, karara bağlanıp bağlanmadığını Yargıtay Dosya sonuç bilgileri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bozulmasına karar verildi ise –> Doysa kararı ilk veren mahkemeye (adliyeye) geri gönderilir, yeniden duruşma günü tebliğ edilerek Yargıtay sonucu ile verilen karar tatbik edilir ya da mahkeme kararında ısrar eder, yani direnir. Bu durumda tekrar Yargıtay’a gider.

Onanmasına karar verildi ise –> Mahkemenin kararı doğrudur. Dava türüne göre Karar düzeltme veya iade-i muhakame yolları dışında başka bir hukuk yolu kalmamıştır.  (Karar sonuçları hakkındaki hukuki bilgileri Hukuki Net hukuk sitesi yoluyla öğrenebilirsiniz.)

Dosyanız hakkındaki Yargıtay sonuçları için resmi site adresi: http://vatandas.yargitay.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.